Подивитися виставку, яка відкривається сьогодні у Національному художньому музеї, можна як онлайн, так і безпосередньо в музеї за попереднім записом на екскурсію.
Київ. 25 листопада. УНІАН. Сьогодні у Києві за ініціативи Фонду інтелектуальної співпраці Богдана Губського “Україна XXI століття” у Національному художньому музеї відкриється міжнародна виставка “Знак соборності. Великий герб України: від Нарбута до Якутовича”, деякі експонати якої вперше привезені до України.
Про цей проект на прес-конференції в УНІАН розповіли голова Фонду інтелектуальної співпраці “Україна XXI століття” Богдан Губський та куратор виставки “Знак соборності. Великий герб України: від Нарбута до Якутовича” Юрій Савчук.
За їхніми словами, виставка - це унікальний спільний культурний проект 12 архівів, музеїв та бібліотек України, а також Українського Музею і Бібліотеки у Стемфорді (США).
Як зазначив Губський, основна мета виставки – висвітлити більш ніж столітню історію створення Великого державного герба України (ВДГУ), починаючи з часу визвольних змагань 1917-1921 рр., та більш ніж тисячолітню історію складових герба: Знаку Княжої держави Володимира Великого – тризуба, герба Війська Запорізького – Козака з мушкетом та герба Галицько-Волинської держави – Лева.
“Не менш ніж половина предметів і артефактів - це ті, які вперше експонуються. Але окрім того частка експонатів - це ті, які невідомі навіть вузькому колу фахівців і вводяться до наукового обігу також вперше. Отже це не просто музейний просвітницький проект - це музейний проект, помножений на велику наукову працю”, - наголосив Савчук.
Він також додав, що серед близько 60 експонатів виставка є гетьманські печатки Богдана Хмельницького та Івана Скоропадського, печатка Війська Запорізького 16 століття, прапор Народної гвардії 19 століття з образом Лева та інші.
Організатори виставки також розповіли, що особливе місце в експозиції займатимуть раритети, які фонд “Україна XXI століття” привіз із Українського музею та бібліотеки у Стемфорді (США).
Так, вперше в Україні можна буде ознайомитися з близько 20-ма ескізами державних символів: державних гербів, прапорів та печаток, які були створені видатним українським геральдистом Миколою Битинським у 1939 році на замовлення уряду УНР в екзилі.
Своєю чергою, голова фонду повідомив, що основний девіз виставки: “Символи не обирають, символи успадковують”.
“Зараз у соцмережах почалася дискусія щодо того, чи потрібен Великий державний герб. Виставка - це відповідь на те питання. Адже символи не обирають, а успадковують. Тобто наші предки заповіли нам ці символи. Вони заповіли, що Великий державний герб повинен бути, тому що за це багато сотень, тисяч і мільйонів українців віддали своє життя. Ми повинні це зробити”, - підкреслив він.
Губський закликав Верховну Раду найближчим часом прийняти ВДГУ та “поставити остаточну логічну крапку в цій частині процесу державотворення в Україні”.
На його думку, на розгляд парламенту необхідно подати герб, який переміг у конкурсах 1996-1997 років та 2008-2009 років.
“Герб виграв два державні конкурси і затверджений Кабінетом міністрів. Тобто цей герб пройшов державно-правову експертизу - він підходить. Цей герб точно відповідає ст.20 Конституції України - у його складових частинах є козак з мушкетом та тризуб”, - вважає голова фонду.
Відкриття виставки відбудеться 25 листопада о 17:00 у Національному художньому музеї на вулиці Грушевського, 6 , однак воно буде з обмеженою кількістю запрошених через карантин.
Тому усі охочі зможуть долучитися до відкриття через пряму трансляцію, яка буде проводитися на YouTube-каналі музею.
Куратор виставки також розповів, що подивитися її можна буде як онлайн, так і безпосередньо в музеї за попереднім записом.
Як наголосив Губський цією виставкою фонд “Україна XXI століття” продовжує свою багаторічну діяльність щодо пошуку історичного спадку України та представлення його громадськості.
Він нагадав, що у 2002 році після багатьох років пошуку фонд привіз до України прапор Богдана Хмельницького з Військового музею у Стокгольмі (Швеція), а також шаблю і булаву Гетьмана з музеїв Польщі, які не могли віднайти майже 350 років.
Крім того, у 2007 році фонд знайшов рештки гетьманського прапору Івана Мазепи, атрибутував його та організував реставрацію у Національному музеї у Кракові за участі міжнародних фахівців з Італії, Польщі та України. Сьогодні прапор експонується у Харківському історичному музеї.
А у 2009 році фонд відреставрував та атрибутував єдиний в Україні козацький прапор, на якому зображений герб Війська Запорізького – козак з мушкетом, прапор сотні Лубенського полку. Сьогодні він експонується у Національному музеї історії України.