Київ. 16 жовтня. УНІАН. Застосування адміністративного ресурсу порівняно з 2012 роком є значно меншим, але такі факти лишаються у практиці українських виборів.
Про це під час прес-конференції в УНІАН повідомила координатор парламентських та виборчих програм ОПОРИ Ольга Айвазовська.
За її словами, станом на 15 жовтня громадянська організація ОПОРА зафіксувала 63 випадки із ознаками підкупу виборців та 35 випадків застосування адміністративного ресурсу.
Айвазовська зазначила, що 38 випадків з 63 стосуються надання виборцям товарів і послуг та інших речей на пільгових умовах, які відповідно до чинного виборчого законодавства, можна трактувати як підкуп. «Хочу нагадати, що підкупом є все – не тільки гроші, а й товари і послуги вартість яких перевищує 3% мінімальної зарплатні або 38 гривень і не маркується як виборча агітація. Тобто, якщо в пакеті політичної сили, окрім агітаційних матеріалів кандидата є гречка, олія та інші товари харчування – це є підкупом. Якщо блокнот, який подарований з боку кандидата або політичної партії може коштувати більше 40 гривень, але на ньому є логотип партії та кандидата, то це може не трактуватись як підкуп виборців», - сказала вона.
Також досить поширеними типами підкупу виявилося використання кандидатами благодійних фондів із агітаційною метою - 13 випадків та надання кандидатами та партіями грошей виборцям під час здійснення передвиборчої агітація або в інший спосіб - 10 випадків.
Вона також нагадала, що ВР прийняла зміни до ККУ, яким передбачила кримінальну відповідальність не тільки щодо осіб, які організовують підкуп виборців, а й стосовно тих, хто бере гроші або безоплатну допомогу. «Тому наша організація закликає в першу чергу, президента України невідкладно і якнайшвидше підписати зміни до кримінального кодексу, бо якщо він використає всі 15 днів на цю процедуру, ці норми не будуть поширюватись на факти, зафіксовані на період виборчої кампанії. То ж від оперативності підпису президента залежить те, чи можна буде притягнути до відповідальності організаторів та учасників підкупу», - сказала вона.
За словами Айвазовської, наразі можна говорити про те, що 25% виборчих округів в Україні «заражені підкупом виборців як незаконним методом ведення виборчої агітації».
«Ми б дуже хотіли, щоб правоохоронні органи належним чином реагували на ці порушення і активно розслідували справи, які можуть призвести до викривлення волевиявлення виборців 26 жовтня», - наголосила вона.
При цьому, майже 70 % порушень, пов’язаних із підкупом виборців, стосувалися діяльності кандидатів-самовисуванців. Натомість кандидати від «Блоку Петра Порошенка» - 6 випадків, «Народного Фронту» - 6, ВО «Батьківщина» - 2, Аграрного об’єднання «Заступ» - 2, партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» - 2, «Опозиційного блоку» - 1.
У свою чергу, аналітик ОПОРИ Олександр Клюжев наголосив, що під час цьогорічної виборчої кампанії, застосування адміністративного ресурсу поки немає системного характеру, хоча окремі посадові особи національного та місцевого рівнів допускають порушення, пов’язані із зловживанням владним становищем. Найчастіше кандидати порушували заборону на здійснення передвиборчої агітації під час проведення заходів, організованих органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами та організаціями (20 зафіксованих випадків).
«ОПОРОЮ зафіксовано 35 випадків застосування адміністративного ресурсу на позачергових виборах. Найчастіше зловживали адміністративним ресурсом кандидати-самовисуванці 10 зафіксованих випадків, тобто майже 30 %. Представники партій «Блок Петра Порошенка» та «Народний Фронт» стали учасниками 6 порушень, пов’язаних із зловживанням адміністративним ресурсом. ВО «Свобода», «Опозиційний блок», Аграрне об’єднання «Заступ», Об’єднання «Самопоміч», «Громадянська позиція» (Анатолій Гриценко), Радикальна партія Олега Ляшка зафіксовані лише в одному з окремих інцидентів»», - сказав він.