Правозахисники просять Порошенка заветувати ряд ухвалених цього тижня законів, що порушують права людини

Київ. 15 серпня. УНІАН. Правозахисники просять президента України Петра Порошенка заветувати ряд законів, ухвалених парламентом цього тижня, оскільки вони порушують права людини.

Про це правозахисники заявили на прес-конференції в УНІАН.

Представник Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда розкритикував ухвалені Верховною Радою закони про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу щодо особливого режиму досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та в районі проведення АТО, а також закон про зміни до закону про боротьбу з тероризмом.

За словами Куйбіди, норма, яка дає право в зоні АТО затримувати громадян терміном до 30 діб без санкції суду, порушує основоположні права людини. Також, сказав він, не узгоджується з правами людини норма, яка надає право прокурору приймати рішення про затримання людини. Як сказав Куйбіда, таке рішення може приймати лише суддя, а не представник правоохоронного органу, яким є прокурор.

Крім того, експерт додав, що норма про превентивне затримання, без пред'явлення звинувачення, суперечить Конституції України.

На переконання Куйбіди, необхідно діяти в інший спосіб, а саме - в зоні АТО, де місцеві суди не можуть здійснювати повноваження з об'єктивних причин, можна було б змінити підсудність справ, щоб їх розглядали судді в інших районах, де українська влада контролює ситуацію.

Він висловив сподівання, що президент заветує ці законопроекти і внесе свої пропозиції до них.

У свою чергу, представниця Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Марина Цапок заявила, що внесення змін до закону про міліцію також порушує права людини, оскільки надає правоохоронцям право в зоні АТО на застосування фізичної сили, спецзасобів та зброї стосовно громадян без попередження.

За словами експерта Української Гельсинської спілки Сергія Зайця, ухвалені парламентом закони суперечать зобов'язанням України в галузі прав людини і Європейській конвенції з прав людини. Він наголосив, що в разі, коли українська сторона застосовуватиме ці закони і це призведе до порушення прав людини, “Україні не буде виправдання”.

Він наголосив, що коли громадяни звертатимуться до Європейського суду з прав людини щодо порушення їхніх прав внаслідок дії цих законів, УГС сприятиме цим людям у відстоюванні їхніх прав. Заєць підкреслив, що для уникнення розгляду подібних справ у ЄСПЛ Україна повинна офіційно заявити, що на певній частині своєї території не може гарантувати взятих на себе зобов'язань про дотримання прав людини.