Експорт борошна з України у 2014/2015 МР може збільшитися на 42-55% - Асоціація борошномелів

 Київ. 17 липня. УНІАН. Українські борошномели у 2014/2015 маркетинговому році (МР, липень 2014 – червень 2015 року) можуть поставити на зовнішні ринки 320-350 тис. тонн пшеничного і житнього борошна, що на 42,2-55,6% більше, ніж у 2013/2014 МР.

Про це на прес-конференції в УНІАН повідомив співголова правління асоціації «Борошномели України» Андрій Яковенко.

«Хотілося б (у 2014/2015 МР - УНІАН) з 225 тис. тонн вирости на 100 тис. тонн експорту і вийти на переконливі 320-350 тис. тонн борошна», - сказав Яковенко.

За його словами, збільшення поставок борошна за кордон цього маркетингового сезону може бути досягнуто за рахунок збільшення продажів на освоєних Україною ринках (Ізраїль, Молдова, Сирія та ін.), а також завдяки інтенсифікації торгівлі цим товаром з Європейським Союзом.

«Євросоюз завжди захищав свій ринок митом у 9 євро на тонну борошна. З підписанням асоціації мито обнулюється. З обнуленням цього мита ми розраховуємо пробитися на цей ринок. Я б не сказав, що всі 100 тис. тонн буде поставлено туди, але 30 тис. тонн ми собі за мету поставили», - пояснив Яковенко.

Разом з тим, за словами начальника управління переробки Державної продовольчо-зернової корпорації (ДПЗКУ) Сергія Сакіркіна, робити ставку насамперед на європейський ринок вітчизняним борошномелам не варто, оскільки ЄС і сам є великим виробником і експортером цієї продукції. Крім того, українські борошномельні підприємства здебільшого не відповідають стандартам Євросоюзу і потребують масштабного переобладнання, вартість якого перевищує 50 млн. дол.

«Основні десять експортерів експортують 92% всього борошна. Якщо врахувати, що серед них немає жодного підприємства з новим устаткуванням, то мінімум потрібно 50 млн. дол. на переозброєння основних виробників», - сказав Сакіркін.

Перспективнішими ринками збуту української борошномельної продукції, на його думку, на сьогодні є країни південно-східної Азії, Африки, Близького Сходу, а також Китай.

Разом з тим, співголова правління асоціації «Борошномели України» Олександр Лавринчук, який також брав участь у прес-конференції, вважає, що збільшувати експорт і виробництво борошна в Україні буде можливо тільки за сприяння держави. Зокрема, за словами Лавринчука, уряд не повинен допустити підвищення тарифів на залізничні перевезення зернових вантажів, а також ліквідувати заборгованість з відшкодування податку на додаткову вартість (ПДВ) перед виробниками борошомельної продукції.

Якщо держава піде назустріч борошномелам, то, за оцінками Яковенка, Україна зможе вийти на виробництво 4 млн. тонн борошна і експорт 1 млн. тонн щорічно.

«Якщо ми говоримо про те, що в Україні щорічно виростає 5-6 млн. тонн зерна, з якого можна виробляти борошно, то відповідно з 6 млн. тонн я бачу можливість виробництва до 4 млн. тонн борошна і до 1 млн. тонн експорту», - сказав Яковенко.

У 2014/2015 МР, за його оцінками, країна зможе виробити 2,5-5 млн. тонн борошна проти 2,7 млн. тонн, вироблених у попередньому сезоні.

Як повідомляв УНІАН, за даними Держстату, за 5 місяців 2014 року вітчизняні борошномельні підприємства поставили на ринки 927 тис. тонн борошна, що на 0,8% більше, ніж у січні-травні 2013 року.