99% українців не мають можливості реально оцінити пропозиції партій у їхніх передвиборчих програмах - політолог

Київ. 29 серпня. УНІАН. 99% громадян України не мають можливості реально оцінити, що у своїй передвиборчій програмі пропонує та чи інша партія.

Таке переконання висловив кандидат політичних наук Олександр Палій сьогодні на прес-конференції в УНІАН на тему: «Вакуум ідей: чому партії приховують своїх виборчі програми?»

Він зауважив, що це призводить до примітизації суспільно-політичного життя. «Усі основні «месиджі» останніх виборчих кампаній зводяться до дуже примітивного натравлювання одних груп населення на інших за регіональною, мовною, етнічною ознаками», - сказав О.Палій.

Виборчі програми партій, які беруть участь у нинішній кампанії, він назвав «шматками паперу, у які можна загортати оселедці». О.Палій висловив переконання, що причина такої «ідейної бідності» програм партій полягає у тому, що політики бояться зізнатися самі собі і своїм родинам, чому вони йдуть у політику. «Якби вони сказали правду, то можливо, за них би і у власних родинах ніхто не проголосував», - додав він.

Політолог зауважив, що Партія регіонів дуже довго звинувачувала своїх опонентів у серйозному політичному популізмі. «Натомість, більш популістичної програми, ніж на сьогоднішній день у Партії регіонів, взагалі практично ні в кого немає», - переконаний він.

За його словами, опозиційні партії також вдаються до популізму і намагаються говорити із суспільством виключно гаслами і деклараціями замість того, щоб у виборчих програмах пояснити людям конкретні механізми впровадження своїх ідей.

О.Палій підсумував, що виборчі програми для більшості політичних сил є «засобом обійти гострі кути і всім сподобатися».

Своєю чергою, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач зазначив, що наразі в Україні відбувається не боротьба передвиборчих програм, а нав’язування паріями суспільству і медіа власної «повістки денної на всю виборчу кампанію».

«Насправді, мабуть, всі політичні партії, готуючи свої передвиборчі програми і подаючи їх до ЦВК, свідомі того, що вони не можуть сказати у цих текстах те, що насправді думають», - зауважив він і додав, що насправді після виборів завжди втілюються «непопулярні» кроки і реформи.

На переконання В.Горбача, проблема полягає в тому, що передвиборчі програми пишуть, наприклад, залучені ззовні експерти, політологи, а не самі члени партій.

Водночас, керівник Центру політичного аналізу «Пента» Володимир Фесенко вважає, що на практиці передвиборчі програми не відіграють суттєвої ролі у виборчих перегонах. «Програма – лише обов’язковий елемент електоральної гри», - констатував він.

Натомість, зазначив В.Фесенко, справжню роль на виборах відіграють, зокрема, особистості лідерів та настрої виборців.