Київ. 5 липня. УНІАН. Громадянська мережа «Опора» зафіксувала факти використання адміністративного ресурсу потенційними суб’єктами виборчого процесу.
Про це координатор виборчих програм Громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська заявила сьогодні на прес-конференції в УНІАН.
Вона презентувала результати третього щомісячного моніторингового звіту «Опори» щодо фактів використання адміністративного ресурсу під час неофіційного етапу передвиборчої кампанії. Зокрема, серед таких фактів - залучення працівників бюджетних установ до передвиборчих заходів, використання чиновниками службових приводів для здійснення агітації. Учасники прес-конференції презентували свіжі дані щодо креативу від кандидатів та нових форм підкупу від учасників неофіційного етапу передвиборчої кампанії.
«Протягом останніх трьох місяців довгострокові спостерігачі «Опори» і незалежні ЗМІ фіксують небезпечні тенденції, що свідчать про реальну загрозу використання адміністративного ресурсу окремими потенційними суб’єктами виборчого процесу з метою штучного обмеження рівня політичної конкуренції в країні. Це може призвести до грубого порушення одного з керівних загальноєвропейських принципів виборчого права – забезпечення рівних можливостей для усіх партій і кандидатів, і поставити під сумнів чесність майбутніх виборів в очах українських громадян та міжнародної спільноти», – зазначив експерт кампанії спостереження Олександр Неберикут.
Експерти мережі зафіксували факти поєднання партійної та посадової діяльності, що суперечить статті 4 закону України «Політичні партії в Україні», якою передчасно, що органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам заборонено виокремлювати у своєму ставленні певні політичні партії чи надавати їм привілеї, а також сприяти політичним партіям, якщо інше не передбачено законом, у провадженні їх діяльності. Державні службовці повинні утримуватися від демонстрації власних політичних поглядів та свого ставлення до політичних сил, партій, блоків, не допускати їх впливу на виконання службових обов`язків.
Ще однією тенденцією, за даними експертів «Опори», є спроби окремих політичних сил та потенційних кандидатів залучати працівників бюджетних установ до передвиборчих заходів. Найбільший передвиборчий резонанс отримали ініціативи державних та місцевих органів влади щодо введення нових тимчасових штатних одиниць у соціальних службах. Офіційною підставою розширення штатів та збільшення фінансування цих служб є необхідність удосконалення заходів із виконання соціальних ініціатив Президента України та уряду, наголосили в мережі.
Крім того, за даними спостерігачів, потенційні кандидати у народні депутати використовують професійні свята для підвищення власного рівня електоральної пізнаваності. «Опора» зафіксувала непоодинокі факти виголошення державними службовцями публічних заяв, які прямо вказують на їхні симпатії чи упереджене ставлення до конкретних політичних сил.
«Демонстративне порушення державними службовцями офіційно затверджених стандартів поведінки ставить під сумнів можливість забезпечення рівних умов для діяльності усіх політичних партій», - переконані у ГМ «Опора».