Київ. 26 липня. УНІАН. Обсяг заборгованості із соціальних виплат громадянам за всі роки на сьогоднішній день перевищує 100 млрд. грн.
Такі дані навів виконавчий директор Українського Гельсінського союзу з прав людини Володимир ЯВОРСЬКИЙ сьогодні на прес-конференції в УНІАН.
За його словами, на тлі скорочення соціальних виплат для рядових українців і збільшення бюджетів влади, зокрема, правоохоронних органів, виявляється перекіс розподілу бюджетних коштів. «Це перекіс ситуації, що призводить до збільшення розриву між бідними і багатими, ми перетворюємося на латиноамериканську країну», - вважає експерт.
В.ЯВОРСЬКИЙ також доводить, що влада зацікавлена в затягуванні розгляду позовів громадян у судах щодо дотримання їхніх прав на соціальні виплати, а також не виконувати рішення судів: «У мене на руках є документи – доповідна записка Міністерства фінансів України, документи Пенсійного фонду України – якими даються розпорядження в односторонньому порядку не виконувати рішення судів про соціально-економічні права громадян. У цьому документі, який у мене є, прямо вказано за підписом Миколи АЗАРОВА, представника Міністерства фінансів і Пенсійного фонду, щоб вони не виконували рішення судів».
«Пенсійний фонд має вказівки оскаржити такі рішення судів в апеляційному і касаційному порядку. Тобто, вся судова система кілька років витрачає мільйони гривень для того, щоб обслуговувати ці непотрібні справи, замість того, щоб узяти ці мільйони і заплатити людям», - наголосив В.ЯВОРСЬКИЙ.
За словами директора програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження” Романа РОМАНОВА, в Україні кількість пільг за професійною ознакою значно переважає над пільгами за соціальною ознакою. «Соціальні пільги призначаються тим, хто не може за рахунок своєї зарплати забезпечити собі нормальне існування», - відзначає він. На його думку, це «радянська система, побудована на тому, що принцип соціалістичної рівності не дозволяв платити належну заробітну плату, і це компенсувалося за рахунок того, що встановлювалися різні пільги».
«Всі ці пільги мають покриватися за рахунок звичайної зарплати, яка має бути конкурентною», - заявляє він.
Як повідомив представник Центру громадської адвокатури, адвокат Леонід ТАРАСЕНКО, за даними на 2009 рік в Україні було 18 млн. пільговиків. «Це майже третина населення України. Наприклад, узяти цю розбивку за цифрами: ветеранів праці близько 5 млн., ветеранів війни – близько 3 млн., «чорнобильців» - близько 2 млн., інвалідів – 2,6 млн., «дітей війни» - більш як 6 млн. чоловік», - говорить він.
За його даними, більш як 50 законів визначають різного роду пільги. Пільг налічується більш як 600.
Л.ТАРАСЕНКО зазначає, що в Україні немає соціальної політики на державному і місцевому рівнях, проте відзначає, що на місцевому рівні є ініціативи ввести адресність соціальної допомоги в грошовому вигляді: «Проте тут дуже багато залежить як від місцевої влади, так і від центральної. Як не дивно, багато обласних держадміністрацій у своїх відповідях відзначили, що вони хочуть впроваджувати принцип адресності, але, враховуючи те, що немає законодавчої підстави, вони нічого не можуть зробити".
Також він відзначив неузгоджені дії влади в Україні. Сьогодні впорядкування соціальних пільг передбачене стратегією впорядкування системи пільг до 2012 року.
Даним документом передбачається обмеження надання нового виду пільг населенню. Водночас, починаючи з 2009 року, в парламенті було зареєстровано близько 50 законопроектів, які передбачали нові пільги. І деякі з них було ухвалено.
Відсутні також норми споживання пільг, а встановлені пільги не пов'язані з потребами людей.