Київ. 28 квітня. УНІАН. Експерти виступають за більш широке впровадження механізму соціального замовлення для вирішення проблем місцевих громад.
Про це вони повідомили на прес-конференції в УНІАН за підсумками Всеукраїнської науково-практичної конференції «Соціальне замовлення в Україні: досвід 10 років впровадження», яка була проведена в Одесі Одеським суспільним інститутом соціальних технологій в рамках проекту «Соціальне замовлення - ефективний інструмент місцевого розвитку».
Директор Одеського суспільного інституту соціальних технологій Андрій КРУПНИК повідомив, що одним з ініціаторів та організаторів розробки і впровадження механізму соціального замовлення був Одеський суспільний інститут соціальних технологій, який вже протягом 10 років здійснює науково-методичний супровід цього механізму. За його словами, механізм суспільного замовлення давно і успішно використовується в розвинених країнах, де влада на місцевому рівні замовляє вирішення найбільш складних питань соціального характеру громадським організаціям, фінансуючи виконання цих робіт за рахунок бюджету.
А.КРУПНИК зазначив, що механізми соціального замовлення в Україні вперше було запроваджено в Одесі. «10 серпня 2000 року Одеська міська рада вперше в Україні ухвалила положення про соціальне замовлення, за допомогою якого впродовж 11 років Одеса, а за нею ще близько 30 міст України, впроваджують у себе цей механізм»,- сказав він.
На сьогодні соціальне замовлення та його модифікації запроваджені в Харкові, Києві, Миколаєві, Бердянську, Рівному, Луцьку та інших містах України. Наразі триває процес створення такого механізму у Дніпропетровську, Запоріжжі, Луганську, Полтаві, Вінниці.
За словами А.КРУПНИКА, сьогодні в умовах браку ресурсів, кадрів в органах влади і недостатнього розуміння деяких глибинних проблем суспільства соціальні проблеми можуть вирішувати представники громадських структур - громадські організації та органи самоорганізації населення.
А.КРУПНИК окремо зупинився на досвіді використання механізму соціального замовлення в Одесі. Він повідомив, що в Одесі вже відбулося 10 конкурсів за участю громадських організацій, в ході яких було представлено 427 соціальних проектів, з яких підтримано та реалізовано 165.
А.КРУПНИК також повідомив, що на конференції було погоджено проект Типового положення про міське соціальне замовлення та методику соціальної діагностики, а також пакет законодавчих пропозицій з цього питання. Крім того, учасники конференції ухвалили рекомендації щодо необхідності створення законодавчої бази для розвитку в Україні механізму соціального замовлення шляхом прийняття комплексу законодавчих актів, зокрема, Закону «Про соціальне замовлення» та внесення поправок до Цивільного, Податкового та Бюджетного кодексів.
У свою чергу керівник програм Українського центру перспективних досліджень Максим ЛАЦИБА зазначив, що у світі вже давно визнано, що найкращі соціальні послуги для громадян надають громадські організації. «Мало хто знає, що 60% соціальних послуг в Німеччині виробляється саме громадськими організаціями за бюджетні кошти», - сказав він.
М.ЛАЦИБА наголосив, що соціальні послуги, вироблені громадськими організаціями, є дешевшими і якіснішими. Він зазначив, що основна проблема, яка заважає муніципалітетам замовляти соціальні послуги у громадських організацій, це законодавча. «Одна частина проблеми, що громадські організації в законі про об’єднання громадян не можуть належним чином здійснювати свою господарську діяльність, друга проблема - фактично відсутній ринок закупівель соціальних послуг у будь-якого постачальника, третя проблема - немає достатньої нормативної бази щодо проведення конкурсу проектів для громадських організацій по додатковим соціальним послугам», - сказав він.
« Ми бачимо, що ті міста, які спробували цей механізм, від нього не відмовляються, а тільки збільшують кількість коштів, які виділяються. Вони побачили реальний ефект, тому це діло треба розвивати», - сказав експерт.