Прийняття нового Трудового кодексу істотно знизить захищеність працівників - представники профспілок

Київ. 14 червня. УНІАН. Ухвалення проекту нового Трудового кодексу України (ТКУ) обмежить права і можливість захисту інтересів працівників.

Таку думку сьогодні на прес-конференції в УНІАН висловили представники профспілок.

Так, голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло ВОЛИНЕЦЬ зазначив, що проектом ТКУ, котрий уже пройшов перше читання, передбачається введення замість 8-годинного 12-годинний робочий день, що суперечить загальновизнаним світовим стандартам, зокрема стандартам Міжнародної організації праці і практиці провідних демократичних країн. При цьому право збільшувати тривалість робочого дня належить виключно роботодавцю і не вимагає узгодження з трудовим колективом і профспілками.

Крім того, ст.28 проекту ТКУ дає право роботодавцю використовувати технічні засоби контролю, тобто камери і звукозаписні пристрої.

М.ВОЛИНЕЦЬ вважає, що прийняття документа обмежить можливості захисту інтересів працівників, адже проект ТКУ дозволяє роботодавцям самостійно регулювати трудові відносини шляхом прийняття власних нормативних актів.

Крім того, за словами ВОЛИНЦЯ, із законопроекту «випав» цілий розділ про гарантії профспілок щодо захисту трудових і соціально-економічних прав працівників. Тому згідно з проектом ТКУ, профспілки не зможуть звертатися до суду, до інспекції з трудових відносин тощо для захисту прав своїх членів.

В цілому він підкреслив, що в новому проекті ТКУ відповідальність працівника виписана в п`ять разів ретельніше, ніж відповідальність роботодавця – 20 статей проти 4.

У свою чергу голова Федерації профспілок працівників малого і середнього підприємництва України В’ячеслав РОЙ зазначив, що новий проект ТКУ не вирішує проблеми, які існують в чинному законодавстві, просто «узагальнює» їх.

Також він повідомив, що прийняття проекту ТКУ приведе до розколу і ослаблення профспілкового руху, оскільки узаконить розподіл профспілок на дві нерівноправні категорії – «репрезентативні і «нерепрезентативні» профспілки. «Репрезентативними» вважатимуться тільки ті профспілки, які охоплюють не менше 3% працівників певної галузі або 2% працівників області. «Нерепрезентативні» профспілки не матимуть права брати участь у підписанні колективних договорів, а також в управлінні соціальним страхуванням.

В цілому, що стосується колективних договорів, то, як повідомив В.РОЙ, згідно з ч.3 ст.13 проекту ТКУ, роботодавець має право відміняти колективний договір «нормативними актами роботодавця», які приймаються ним самостійно.

Як зазначив генеральний секретар Національної конфедерації профспілок України Петро ПЕТРИЧЕНКО, проект ТКУ фактично дає право роботодавцям звільняти працівників з будь-якої причини, при цьому на малих підприємствах, виходячи з ч.3 ст.303 ТКУ, передбачена можливість інформування працівника про звільнення, у зв`язку зі скороченням штату чи зміни структури, не за 2 місяці, а тільки за 2 тижні до звільнення.

Також П.ПЕТРИЧЕНКО висловився категорично проти ініціатив з 2012 року розпочати підвищення пенсійного віку в жінок на 6 місяців щороку – до досягнення 60 років. Якщо буде реалізована запропонована пенсійна реформа, то ті, кому зараз від 33 до 44 років, вийдуть на пенсію в 60 років. А народжені після 1977 року - в 65 років.

П.ПЕТРИЧЕНКО підкреслив, що замість підвищення пенсійного віку державі необхідно оптимізувати витрати, «припинити красти з Пенсійного фонду» і провести реформу охорони здоров`я, а поки що ж «ми ставимо коня попереду воза».

«Для держави ідеальний громадянин той, хто все життя справно платить податки і вмирає перед виходом на пенсію» - зазначив П.ПЕТРИЧЕНКО.