Більшість експертів не бачать можливості для невизнання результатів другого туру виборів

Київ. 28 січня. УНІАН. Більшість експертів, опитаних Українським незалежним центром політичних досліджень, не бачать можливості для невизнання результатів другого туру президентських виборів, що відбудеться 7 лютого.

Як повідомила на прес-конференції в УНІАН керівник політичних програм Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД) Світлана КОНОНЧУК, про це свідчать результати опитування експертів, проведеного УНЦПД в період між двома турами президентських виборів.

Так, на запитання “Чи бачите Ви можливість невизнання результатів повторного голосування 7 лютого 2010 року?” “так” відповіли 9 респондентів (42,8%), “ні” - 12 (57%). Підставами для невизнання результатів виборів ті з опитаних, які вважають це ймовірним, називають переважно саму можливість зриву повторного голосування через створення надзвичайної ситуації (55%) і неможливість встановити результати голосування через високий рівень фальшування (44%). Прогнозуються також спекуляції з приводу розходжень в даних екзит-полів. Експерти розглядають таке невизнання як частину стратегії кандидатів.

Крім того, 17 респондентів (80,9%) певні, що внаслідок президентських виборів може змінитися політична ситуація, яка оформить підстави для дострокового припинення повноважень Верховної Ради України та проведення позачергових виборів до парламенту. Вважають неймовірним проведення позачергових парламентських виборів 3 респонденти (14,2%), скоріше ні - 1 респондент (4,7%).

Всього опитано 21 експерта.

С.КОНОНЧУК зазначила, що в Центрі передбачають, що якщо другий тур президентських виборів в Україні відбудеться нормально, то будуть дуже вагомі зміни у кадровому наповненні не тільки уряду, а й органів і систем державної влади. Тому, за її словами, в короткостроковий період навряд чи можна очікувати якихось серйозних, вдумливих програм, які будуть спрямовані на модернізацію різних сфер життя. С.КОНОНЧУК вважає, що найближчі три місяці, або навіть півроку, відбуватиметься перерозподіл влади в інтересах переможців.

В УНЦПД дійшли висновку, що нинішня виборча кампанія створює додаткові конфліктні лінії. Основою для конфліктів у політичному середовищі в Центрі вбачають у типі поведінки, коли переможець вважає, що він може “вершити долі як політиків так і громадян”. “Якщо ми подивимося контент, який звучав з вуст провідних претендентів на президентське крісло, то ми побачимо, що такі висловлювання як “моя політика”, “моя влада”, “я зроблю, я забезпечу” ще залишаються вагомим місцем у виступах політиків. Це, зокрема, вказує на те, що багато хто готовий до того, щоб нав’язувати свою політику і своє бачення”, - сказала вона. С.КОНОНЧУК вважає, що ця претензія на авторитарність буде обов’язково породжувати конфлікти з тим політичним середовищем, зокрема, парламентським, яке так само претендує на вплив.

Також, за її словами, неминучим буде протистояння між президентом, який захоче змінити систему політичного управління на свою користь і інтересами партійних груп.

В УНЦПД вважають, що, оскільки майбутній переможець президентських перегонів вбачає своїм найпершим завданням консолідацію влади для законодавчої і структурної підтримки власного бачення змін у державі, то не виключене ініціювання з боку глави держави подальшого реформування політичної системи. У найближчий після виборів період завдання консолідації виражатиметься у спробах вплинути на зміну формату парламентської більшості, яка на сьогодні оформлена у проурядову коаліцію.