Партія зелених виступає проти прийняття законопроекту про будівництво ЦСВЯП

Київ. 14 грудня. УНІАН. Партія зелених України (ПЗП) виступає проти ухвалення урядового законопроекту, яким дозволяється будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) на території зони відчуження Чорнобильської АЕС.

Про це заявила сьогодні на прес-конференції в УНІАН голова ПЗП Тетяна КОНДРАТЮК.

За її словами, розгляд законопроекту № 5050 заплановано у Верховній Раді на 17 грудня п.р. Цього самого дня прихильники партії мають намір пікетувати парламент з вимогою не допустити ухвалення законопроекту, який, на їх думку, може призвести до непоправних екологічних наслідків для київського регіону і для країни в цілому.

«Ми закликаємо народних обранців стати на бік здорового глузду і не голосувати за цей законопроект. Україні досить Чорнобильської біди, за яку ще довгий час розплачуватимуться здоров`ям наші діти. Чи можемо ми дозволити собі ще одну таку небезпеку? Напередодні світлого релігійного свята, Дня Святого Миколая, Партія зелених України закликає парламентаріїв відмовитися від такого страшного подарунка українцям», – сказала Т.КОНДРАТЮК.

При цьому глава партії відзначила, що, за даними досліджень іноземних експертів, люди, які живуть поблизу ядерних об`єктів, у два рази частіше хворіють на лейкемію і в 1,6 рази частіше страждають на онкологічні захворювання. Джерел цих даних Т.КОНДРАТЮК не уточнила.

«17 грудня народні депутати скажуть своє слово – бути чи не бути ядерному могильнику в Україні. Шанси прийняття законопроекту за основу, як і нумерація законопроекту – 50 на 50», – підсумувала голова ПЗП.

Як повідомляв УНІАН, законопроект «Про розміщення, проектування і будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» було подано Кабінетом Міністрів України і зареєстровано у Верховній Раді у серпні п.р. Згідно із законопроектом, ЦСВЯП планується розмістити на майданчику між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка (Київська обл.) у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

У лютому п.р. Кабмін ухвалив техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) інвестицій у будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) для українських АЕС.

Згідно з документом, загальна кошторисна вартість будівництва об`єкту становитиме 3 млрд. 675,463 млн. грн., зокрема пускового комплексу – 1 млрд. 266,697 млн. грн.

Передбачається, що місткість ЦСВЯП становитиме 16 529 відпрацьованих тепловиділяючих складок (ТВС), зокрема з реакторів типу ВВЕР-1000 – 12010 штук, ВВЕР-440 – 4519 штук.

Пусковий комплекс сховища планується спорудити протягом 36 місяців (3 роки). Його місткість становитиме 3616 ТВС (ВВЕР-1000 – 2511 штук, ВВЕР-440 – 1105 штук).

ТЕО розроблено ВАТ «Київський науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» і рекомендовано до схвалення державним підприємством «Укрдержбудекспертиза» Міністерства регіонального будівництва.

Довідка УНІАН. У жовтні 2006 року НАЕК «Енергоатом» офіційно заявила про наміри будівництва сховища для проміжного централізованого зберігання відпрацьованого ядерного палива з Рівненської, Хмельницької і Південно-Української АЕС у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Передбачувана місткість сховища – 17 тис. відпрацьованих тепловиділяючих складок ядерного палива (ВТВС) реакторів типа ВВЕР у герметичних контейнерах. Річна продуктивність об`єкту становитиме до 1 тис. ВТВС. Запланований термін експлуатації ЦСВЯП становить до 100 років, зокрема в активний період (накопичення і зберігання контейнерів з ВТВС) – до 50 років і стільки саме у пасивний період (зберігання контейнерів з ВТВС). Замовником будівництва об`єкту виступить НАЕК «Енергоатом». Корпорація «Нoltec international» (США) наприкінці грудня 2004 року була визнана переможцем конкурсу зі створенню сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР з Рівненської, Хмельницької і Південно-Української АЕС із залученням до проекту новітніх технологій у сфері зберігання ВЯП. Умовами тендеру передбачалося будівництво «під ключ» і введення в експлуатацію пускового комплексу сховища ВЯП, а також передача відповідних технологій для подальшої перебудови сховища силами експлуатуючої організації.

Контракт між компанією НАЕК «Енергоатом» і «Holtec International» передбачає два етапи. Перша фаза передбачає підготовку ТЕО проекту, його оцінку урядом, необхідне узгодження в міністерствах і відомствах, обговорення з громадськістю, узгодження з місцевими органами влади, проведення референдуму про розміщення і затвердження парламентом. Другий етап включає у себе ліцензування, будівництво і введення в експлуатацію сховища.

Вартість першої фази – 250 тис. дол. Вартість контракту на створення СВЯП – 145 млн. дол.

У березні 2008 року «Енергоатом» і концерн «Holtec International» підписали додаткову угоду у рамках контракту на будівництво ЦСВЯП.