Європейська модель фінансування модернізації української ГТС вигідна Україні, Росії та ЄС – експерт

Київ. 23 березня. УНІАН. Директор Національного інституту стратегічних досліджень Юрій РУБАН називає «загадковою» поведінку російської делегації на міжнародній інвестиційній конференції з питань модернізації української ГТС, оскільки модель фінансування цього проекту через європейські банки є вигідною для всіх сторін - для Росії як постачальника, для України – як транзитера і для країн Євросоюзу – як споживачів російського природного газу.

Таку думку Ю.РУБАН висловив сьогодні на прес-конференції в УНІАН.

«Мені поки що незрозуміло і я не можу пояснити, чому російська сторона залишила конференцію в Брюсселі. Для мене це – загадка, оскільки, на мій погляд, Росія як постачальник, Україна – як транзитер і європейці як найбільші споживачі російського газу мають бути зацікавлені в налагодженні такої тристоронньої співпраці», - сказав Ю.РУБАН.

На його думку, фінансування проекту з боку європейських банків є привабливішим, ніж отримання Україною кредиту у Російської Федерації під певні політичні умови. «Ніхто не підозрюватиме європейських банкірів у тому, що вони висуватимуть якісь політичні вимоги. Мені не зовсім зрозуміло, чому така позиція стала неприйнятною для російської сторони. На мій погляд, в ситуації економічної кризи привабливість, швидше, навіть реалістичність, проектів з постачання газу в обхід України під великим знаком питання. І на користь Росії, і на користь Європи і, звичайно ж, України – модернізувати ГТС, збільшити її пропускну спроможність, не будувати загадкових проектів дном якихось морів, а саме за порівняно скромні суми збільшити пропускну спроможність зі 120 млрд. куб. м до 150-180 млрд. куб. метрів природного газу», - пояснив експерт.

Водночас Ю.РУБАН нагадав, що Росія і раніше заявляла про критичний технічний стан української газотранспортної системи. «Відмінність поглядів української і російської сторін на ефективність української ГТС та її технічний стан демонструвалася не один рік. Російська сторона неодноразово заявляла про необхідність модернізації і про готовність увійти до консорціуму з управління української ГТС. Дуже часто виникали підозри, що такі заяви є політично мотивованими, оскільки вони припадали якраз на час дискусій з приводу цін на газ і умов на чергову газову угоду», - зазначив він.

На думку експерта, в газовій сфері Україна і Росія повинні відокремити політичні і економічні аспекти. «Якби ми могли відокремити мух від котлет, тобто могли б з російською стороною відокремити політичні питання від економіки, зокрема в і газовій сфері, то, на мій погляд, ми могли б досягти за рахунок порівняльно невеликих засобів дуже ефективних результатів. Тільки для цього нам потрібно позбутися взаємних підозр. З одного боку, щоб Росія не підозрювала нас у несанкціонованому відборі газу, а Україна – не підозрювала, що російська сторона чинить тиск, проводячи переговори в морозні дні, щоб виторгувати для себе найкращі умови. Це питання взаємної довіри, яку нам, очевидно, ще доведеться вибудовувати з Росією», - вважає Ю.РУБАН.

Як повідомляв УНІАН, російська делегація, що була присутня на міжнародній інвестиційній конференції з питань модернізації української ГТС, залишила форум після оголошення церемонії підписання підсумкової спільної декларації. На думку міністра енергетики РФ Сергія ШМАТКО, навряд чи підсумки цієї конференції будуть цікаві самій Україні.