Кучма застосував право вето щодо закону, яким змінено порядок призначення і звільнення начальника ГУБОЗ МВС

Президент України Леонід КУЧМА застосував право вето щодо Закону України „Про внесення змін до Закону України `Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю`, ухваленого парламентом 2 листопада 2004 р.

Як повідомляється на офіційному сайті Верховної ради України, глава держави повернув цей закон із своїми пропозиціями до ВР 1 грудня п. р.

Як повідомляв УНІАН, ухваленим 2 листопада Законом України „Про внесення змін до Закону України `Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю` змінено порядок призначення на посаду начальника Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України та звільнення з цієї посади. За законом, вказана посадова особа має призначатись на посаду та звільнятись з неї Президентом України за поданням прем`єр-міністра України, погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. За чинною редакцією Закону України `Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю` начальник Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України призначається на посаду та звільняється з посади рішенням Кабінету Міністрів України за поданням міністра внутрішніх справ України, погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією.

У пропозиціях до Закону України `Про внесення змін до Закону України `Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю` від 2 листопада 2004 року Л.КУЧМА вказує, що цей документ не може бути підписаний у зв`язку з невідповідністю окремих його положень Конституції України.

Зокрема, зазначає Л.КУЧМА, передбачена положеннями закону вимога щодо погодження питань створення структурних підрозділів органів внутрішніх справ України та призначення першого заступника міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю міністерства з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією не відповідає статтям 6, 19, 85, 89 та 106 Конституції України.

Відповідно до статей 6 та 19 Основного Закону України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження лише в установлених Конституцією України межах та у спосіб, передбачений нею.

Статтею 85 та іншими статтями Конституції України до повноважень Верховної Ради України не віднесено погодження питань створення структурних підрозділів органів виконавчої влади та призначення першого заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління Міністерства.

Згідно зі статтею 89 Конституції України Верховна Рада України затверджує перелік комітетів Верховної Ради України. До того ж необхідно враховувати, що такий перелік змінюється у кожному скликанні парламенту. Комітети Верховної Ради України здійснюють законопроектну роботу, готують і попередньо розглядають лише питання, віднесені до повноважень Верховної Ради України.

Крім того, слід взяти до уваги, що відповідно до пункту 10 частини першої статті 106 Конституції України Президент України призначає керівників центральних органів виконавчої влади та припиняє їхні повноваження на цих посадах за поданням Прем`єр-міністра України. Погодження таких подань з комітетами Верховної Ради України Основним Законом України не передбачено.

З огляду на це Л.КУЧМА пропонує у частинах третій та четвертій нової редакції статті 9 Закону України `Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю` в редакції Закону, що розглядається, слова `погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією` виключити.

УНІАН