Комітет виборців України оприлюднив звіт за підсумками спостереження за повторним голосуванням і підрахунком голосів на виборах Президента України 21 листопада 2004 року, текст якого передано УНІАН.
За підсумками моніторингу КВУ констатує, що повторне голосування 21 листопада відбулося з масовими та системними порушеннями виборчого законодавства, прав людини та міжнародних стандартів чесних виборів, а оголошений Центральною виборчою комісією результат голосування не відображає волевиявлення українських виборців.
КВУ зазначає, що найбільшими порушеннями, що могли серйозно вплинути на результат, стали: масове голосування організованих груп виборців за відкріпними посвідченнями; штучно завищений відсоток виборців, котрі голосували за місцем проживання; нетрадиційно висока явка виборців у східних областях України; кримінальне втручання у виборчий процес, що супроводжувалося фактами насилля проти спостерігачів, журналістів та погромами на окремих дільницях.
КВУ вважає, що, враховуючи велику кількість поданих скарг та заяв про порушення, є підстави визнати повторне голосування 21 листопада, таким, що не відбулося.
За підсумками моніторингу КВУ рекомендує:
1. Найближчим часом провести повторне голосування на виборах Президента України.
2. Президенту України Леоніду КУЧМІ терміново внести до Верховної Ради України подання про дострокове припинення повноважень членів діючої Центральної виборчої комісії та внести нові кандидатури членів ЦВК. КВУ наполягає на тому, щоб у поданні рівномірно були враховані інтереси двох кандидатів, також мають бути представлені незалежні фахівці від громадських організацій.
3. Рішенням новообраної Центральної виборчої комісії замінити в складі територіальних та дільничних виборчих комісій тих осіб, які були причетні до грубих порушень законодавства та фальсифікації результатів виборів.
4. До проведення повторних виборів законодавчо вдосконалити процедуру голосування за відкріпними посвідченнями та за межами приміщення для голосування. Наприклад: посилити контроль та облік відкріпних посвідчень; вносити кількість виданих посвідчень та виборців, що проголосували за ними, до протоколу ДВК; дозволити спостерігачам звіряти прізвища в посвідченнях особи та відкріпних посвідченнях тощо. У разі відміни дії відкріпних посвідчень передбачити адекватну процедуру голосування виборців, які в день виборів будуть перебувати поза межами свого населеного пункту.
5. Для забезпечення громадського контролю за виборчим процесом надати представникам громадських організацій права бути офіційними спостерігачами.
6. Штабам кандидатів, керівникам місій міжнародних спостерігачів забезпечити тотальне спостереження за процесом голосування та підрахунком голосів з урахуванням тих проблем, які мали місце під час голосування 31 жовтня та 21 листопада.
7. Політикам та політичним технологам проявити добру політичну волю і відмовитися від фальсифікацій та провокацій під час переголосування.
Крім цього, у своєму звіті КВУ подає широкий перелік випадків порушення виборчого законодавства, що мали місце під час голосування 21 листопада, серед яких: незаконне виведення з виборчих комісій представників опозиції; перешкоджання в роботі спостерігачів та журналістів; порушення під час голосування на дільницях (незаконне вкидання бюлетенів, навмисне псування бюлетенів, голосування за інших осіб або за `мертвих душ`, порушення порядку зберігання виборчих бюлетенів).
Окремою проблемою другого туру виборів КВУ називає масові маніпуляції з відкріпними посвідченнями, зокрема, масове голосування організованих груп виборців з такими відкріпними посвідченнями. КВУ зазначає, що оскільки Центральна виборча комісія так і не оприлюднила кількість виданих відкріпних посвідчень, а також кількість виборців, які за ними проголосували, то зараз неможливо встановити кількість голосів, які було таким чином сфальсифіковано. За оцінками КВУ, вона обраховується сотнями тисяч голосів.
Ще однією особливістю повторного голосування стало різке зростання кількості виборців, які голосували за місцем проживання. КВУ констатує, що ця кількість порівняно з першим туром різко зросла приблизно вдвічі, особливо в східних і південних областях. На окремих дільницях кількість `хворих` виборців сягала до 50%. На третині виборчих дільниць кількість виборців, що голосувала за місцем проживання була більше 10%, хоча, як правило, на виборах в Україні ця кількість не перевищує 5%.
КВУ також констатує, що підрахунок голосів на багатьох виборчих дільницях здійснювався з порушеннями законодавства, зокрема: неоголошення результатів підрахунку голосів на дільницях, відмова надати копії протоколів з результатами підрахунку голосів спостерігачам;
здійснення підрахунку бюлетенів таким чином, що спостерігачі не могли бачити позначки на бюлетенях; встановлення результатів голосування без здійснення підрахунку бюлетенів; підписання членами ДВК порожніх бланків протоколів з наступним внесенням в них результатів голосування; підкидання під час підрахунку голосів бюлетенів на стіл, де здійснювався підрахунок; врахування бюлетенів без підписів члена ДВК або з невідокремленим відкріпним талоном як дійсних.
Крім того, КВУ констатує кримінальне втручання у виборчий процес, зокрема, насилля, залякування людей, викрадення чи псування виборчої документації.
Всі перелічені позиції КВУ підтверджує численними посиланнями на конкретні випадки з зазначенням конкретних територіальних виборчих округів, номерів виборчих дільниць, вказує конкретні прізвища. Звіт містить 16 сторінок.
Довідка УНІАН. Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка вже одинадцять років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів.
У день повторного голосування 21 листопада видання КВУ газета `Точка Зору` делегувала на виборчі дільниці 10000 спеціальних кореспондентів. Всі спостерігачі пройшли відповідний тренінг та були забезпечені всіма необхідними матеріалами. Частина цих спостерігачів провела паралельний підрахунок голосів на 1500 дільницях, відібраних за статистичною вибіркою.
Напередодні і в день голосування працювала безкоштовна гаряча лінія, куди надходила інформація про порушення та надавалися юридичні консультації.
Свою діяльність КВУ координував з місіями міжнародних організацій та іноземних держав, що спостерігали за виборами в Україні.
УНІАН