Київ. 29 серпня. УНІАН. Федерація роботодавців України (ФРУ) звернулася до місцевої влади з проханням відмовитися від підвищення орендної плати за землю без згоди орендарів, посилаючись на суперечливу статтю Податкового кодексу України.

Про це на прес-конференції в УНІАН повідомив заступник голови ради ФРУ Дмитро Олійник.

«Збільшення орендної плати без згоди орендарів – це досить серйозна проблема для українського бізнесу. Ми змушені констатувати, що органи місцевої влади, яким згідно з цією статтею (ст. 288 Податкового кодексу України – УНІАН), надано право проводити нормативно-грошову оцінку і встановлювати відсоток від неї, по-своєму прочитали цю статтю», - сказав він.

Відео дня

Олійник зазначив, що до того, як у 2011 році набув чинності новий Податковий кодекс, річний розмір середньої плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становив від 0,5% до 1,5% нормативно-грошової оцінки земельних ділянок. Після ухвалення кодексу мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки не може бути меншим від триразового розміру земельного податку, тобто повинен становити не менш як 3% нормативно-грошової оцінки земельних ділянок.

«Тільки-но стаття набула чинності, органи місцевої влади почали ухвалювати рішення про встановлення від 3% до 12% орендних платежів від нової нормативно-грошової оцінки», - повідомив Олійник.

Заступник голови ради ФРУ також зазначив, що практично в кожному регіоні було зафіксовано випадки, коли без згоди орендарів місцеві органи влади збільшували орендну плату, при цьому здебільшого порушувалися права орендарів землі.

Крім того, Олійник наголосив, що підвищення орендної плати за землю призводить до збільшення фінансового навантаження на бізнес. «Звичайно, бізнес витримати без проблем таке збільшення ніяк не може», - сказав він.

Олійник навів приклад, коли в одному з районів Сумської області райдержадміністрація своїм рішенням в односторонньому порядку встановила для одного підприємства енергетичної галузі розмір орендної плати за землю на рівні 12% від нормативно-грошової оцінки, при цьому саму нормативно-грошову оцінку було збільшено до 5 млн. грн з 1,6 млн. грн.

Також на прес-конференції генеральний директор компанії-виробника електроламп «Іскра» (Львів) Мирон Костін і віце-президент компанії з виробництва текстильної продукції «Чексил» (Чернігів) Дмитро Попов розповіли про труднощі, які виникли у їхньому підприємстві через збільшення орендної плати на землю.

«Хтось порахував вигоду на конкретній ділянці, забувши про інші напрями, де підуть мінуси», - сказав Попов.

Заступник голови ради ФРУ повідомив, що організація планує звернутися до Міністерства доходів і зборів України з проханням надати узагальнене податкове роз'яснення статті 288 Податкового кодексу. Крім того, ФРУ планує звернутися до Кабінету міністрів України і органів місцевого самоврядування з проханням терміново врегулювати проблеми з порушенням прав та інтересів бізнесу при перегляді розміру орендної плати за землю. Також ФРУ повідомила, що готова надавати правову допомогу своїм членам у питаннях відстоювання законних інтересів бізнесу.

Довідка УНІАН. Федерація роботодавців України — всеукраїнська організація роботодавців, яка представляє інтереси роботодавців в економічних, соціально-трудових відносинах з владою і профспілками на національному рівні. ФРУ заснована в 2002 році. До складу ФРУ входять більш як 70 галузевих і територіальних об'єднань. Підприємства, представлені у ФРУ, виробляють у сукупності близько 70% ВВП України.