У підсумковій резолюції конференції, яка пройшла в Києві 29-31 березня 2013 року, її учасники звернулися до Президента України з проханням взяти на контроль питання законодавчого забезпечення та розвитку пошуково-меморіального руху в Україні, як одного з небагатьох доступних нині джерел патріотичного виховання народу України.


Пошуковці виступили з пропозицією провести найближчим часом інвентаризацію всіх військових поховань на території України та внести їх до єдиного державного Реєстру. Делегати конференції звернулися до Прем'єр-міністра України з проханням внести зміни до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Комплексної програми пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій», привести вимоги Програми у відповідність до вимог чинного законодавства України та продовжити термін дії внесених до неї заходів.


Що стосується міжнародного співробітництва в межах країн колишнього СРСР, делегати конференції з України, Росії та Білорусі звернулися до Урядів незалежних держав, що входили до складу Радянського Союзу, з пропозицією про створення міждержавного координаційного Комітету з питань пошуково-меморіальної роботи. На думку делегатів конференції, до завдань Комітету має входити координація пошукової та меморіальної роботи на міждержавному рівні. Це має зробити роботу з увічнення пам'яті загиблих у роки воєн і репресій більш ефективною й результативною та поліпшити дружні взаємини між народами наших країн.

Відео дня


Пошуковці України, Росії та Білорусі вважають також за необхідне створення міжнародної електронної бази жертв воєн та політичних репресій в масштабах країн, що входили до колишнього Радянського Союзу. На їхню думку, найбільш раціональним було б створення такої бази на основі існуючої ОБД «Меморіал», щоб усі дані про долі загиблих і зниклих безвісти громадян колишнього СРСР, встановлені пошуковцями нині незалежних держав, потрапляли до єдиного інформаційного центру та були в рівній мірі доступні громадянам цих країн. Це дозволить більшій кількості людей дізнатися про долі своїх загиблих чи зниклих родичів, яких вони розшукують ось уже майже 70 років.


Учасники конференції підтримали ініціативу Віце-прем'єр-міністра України Олександра Вілкула про створення до 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні меморіального комплексу «Дзвін Перемоги», виготовленого з металу, зібраного пошуковцями на полях битв. Його планується встановити на кордоні трьох держав - України, Росії та Білорусі.
Підсумкова резолюція конференції була спрямована главам урядів країн, що входили до складу колишнього Радянського Союзу, а також Президенту України та голові Верховної Ради.


«Ми сподіваємося, що наше звернення буде почуте та сприйняте тими, кому воно адресоване. Оптимізм у нас вселяє той факт, що в Україні в останні три роки значно зросла допомога держави громадським пошуковим організаціям, - зазначив голова правління ВГО «Союз «Народна пам'ять» Ярослав Жилкін. - Нам вдалося налагодити ефективну співпрацю з державними органами, що відповідають за пошуково-меморіальну роботу в країні.  Що стосується міжнародної взаємодії в цій сфері – ми вважаємо, що об'єднання зусиль – це найбільш правильний та ефективний шлях. Наші країни об'єднує спільна історія, спільна трагедія багатомільйонних втрат і спільна радість та велич Перемоги, 70-річчя якої ми відзначатимемо через два роки. Наше завдання – зробити все можливе для того, щоб повернути із забуття якомога більше загиблих, які віддали життя за Батьківщину. Спільними зусиллями виконати це завдання буде набагато легше».