Київ. 18 січня. УНІАН. У Рівненській, Херсонській та Чернігівській областях виявлено порушення організації процесу під час закупівлі товарів та послуг для галузі "Освіта" впродовж 2011 року.

Про це свідчать результати моніторингів тендерних комітетів головних розпорядників бюджетних коштів у освітянській сфері, в процесі планування та здійснення ними процедур із придбання товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти Центру політичних студій та аналітики, представлені сьогодні на прес-конференції в УНІАН.

Об'єктом моніторингу стали діяльність тендерних комітетів міських виконкомів та тендерних комітетів районних державних адміністрацій в Рівненській, Херсонській, Чернігівській областях.

Відео дня

"Проект є дуже актуальним. Зокрема, на одній із останніх нарад в Кабінеті міністрів України 7 грудня 2011 року прем'єр-міністр України Микола АЗАРОВ сказав, що у навчальні заклади Вінницької, Рівненської, Київської областей продукти харчування постачаються з націнкою у 45-60% від вартості", - зауважив директор Центру політичних студій та аналітики Віктор ТАРАН.

Він наголосив, що громадські аудитори, які працювали в проекті, порівнювали ціни на продукти харчування, зафіксовані у тендерних угодах, із середньостатистичними цінами на ці продукти по області, вивчали, скільки коштували ремонтні роботи закладів освіти, ознайомлювалися із річним планом закупівель на 2011 рік, з'ясовували наявність його публікації в ЗМІ, наявність запитів реципієнтів щодо необхідності надання їм товарів, робіт і послуг, склад тендерних комітетів, учасників та переможці торгів та іншу інформацію, на підставі якої можна було провести аналіз діяльності тендерних комітетів.

В цих трьох областях - Чернігівській, Рівненській та Херсонській - були зафіксовані типові недоліки організації процесу державних закупівель та системні порушення. Зокрема, це стосується заниження цінової пропозиції на окремі групи товарів та послуг з метою виграшу тендеру, з подальшим постачанням продуктів та послуг низької якості; закупівлі окремих (сезонних) товарів за завищеними цінами, що призводить до неефективного використання бюджетних коштів; заниження цінової пропозиції з метою уникнення проведення тендерів.

Крім того, в ході моніторингу виявлено відсутність у доступній формі інформації про організацію торгів (річний план закупівель, оголошення про проведення торгів); в деяких випадках тендерні комітети очолюють начальники управлінь освіти.

Серед основних висновків, які можна зробити в результаті дослідження, організатори проекту виділяють недосконалість тендерного законодавства, що є основною причиною потенційних зловживань; складність тендерних процедур призводить до того, що постачальники товарів та послуг не беруть участі у конкурсах, що призводить до відсутності конкуренції; принцип закупівлі найдешевших (найбільш економічно вигідних згідно з Законом "Про здійснення державних закупівель) товарів не є правильним, коли мова йде про харчування дітей у школах. В таких випадках не враховується якість товару, що може нанести пряму шкоду здоров'ю дітей.

За результатами проведеного моніторингу регіональний координатор Володимир ЗИЛЬ під час прес-конференції констатував, що в Рівному під тиском громадськості та за наявності політичної волі місцевої влади склад тендерного комітету Рівненського міськвиконкому був відправлений у відставку. Регіональний координатор в Чернігові Сергій СЕМЕНЕНКО зауважив, що виявлені способи уникнення проведення торгів - цінові пропозиції на певні види товарів встановлюються на рівні 99950 грн. Як зауважила медіа-координатор проекту Ольга БУДНИК, в Херсоні - виявлені випадки відсіювання учасників тендерних закупівель за непрозорими критеріями, в результаті - обласним відділенням Антимонопольного комітету заплановано перевірку усіх відділів та управлінь освіти Херсонської області.

У проведенні моніторингу брала участь народний депутат України Леся ОРОБЕЦЬ. Зокрема, вона надсилала депутатські запити в органи влади та правоохоронні органи. Вона повідомила, що за результатами проекту були надіслані депутатські звернення в прокуратуру, по яким, зокрема в Рівненській області, порушені кримінальні справи.

Моніторинг здійснювався у рамках проекту «Створення методики, яка дозволить громадськості аналізувати діяльність тендерних комітетів у освітянській сфері», який реалізує "Центр політичних студій та аналітики" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".