Державна архівна Служба України та Всеукраїнська громадська організація пошуковців «Союз «Народна пам’ять» сьогодні підписали Меморандум про співробітництво у галузі пошуку загиблих жертв війни та політичних репресій. Підписи на документі поставили голова ДАСУ Ольга Гінзбург та голова ВГО СНП Ярослав Жилкін.

Як зазначила голова ДАСУ Ольга Гінзбург, після підписання документу співпраця, яка і до сьогодні існувала між державними архівними установами та громадськими пошуковими організаціями, тепер закріплена документально. «Робота, яку ведуть пошуковці, надзвичайно важлива. Всі країни світу дуже шанують своїх громадян, які загинули, захищаючи батьківщину. Вони шукають кожного, щоб віддати йому шану та увічнити його пам’ять. У нашій країні, на жаль, ставлення до загиблих було дещо іншим – ми звикли «розкидатися» своїми людьми. Сьогодні ми хочемо виправити цю ситуацію, і я сподіваюся, що спільними зусиллями, разом з пошуковими організаціями, нам це вдасться» - підкреслила Ольга Гінзбург.

За словами голови ДАСУ, надзвичайно корисною та цікавою є інформація, що зберігається в обласних архівах. Згідно з меморандумом, обласні архівні установи також будуть включені у співпрацю з громадськими пошуковими організаціями. Окрім того, ДАСУ як державна установа має угоди з архівними установами різних країн та може отримувати від них різноманітну інформацію. «При цьому на наше звернення архіви інших країн відповідають значно швидше, ніж на запити фізичних осіб. Якщо, наприклад, в Центральному архіві Міноборони Росії в місті Подольську наш запит може бути опрацьований протягом 10 днів, то на такий же запит від простого громадянина можуть відповісти через три місяці. В рамках роботи за цим меморандумом ми зможемо вибудувати такий ланцюжок: фізичні особи, що шукають своїх загиблих родичів, можуть звертатися по допомогу доВГО «Союз «Народна пам’ять», а громадська організація у свою чергу – до нас. Таким чином спільними зусиллями ми зможемо зробити набагато більше у справі увічнення пам’яті загиблих» - зазначила Ольга Гінзбург.

Відео дня

У свою чергу, голова правління ВГО «Союз «Народна пам’ять» Ярослав Жилкін зазначив: «За останніми даними, які мені вдалося з’ясувати, у нас близько 6 млн. зниклих без вісти під час Великої Вітчизняної війни. В жодної країни світу немає такої кількості. А вони насправді не зникли, вони загинули і лежать десь в окопах, землянках, бліндажах. Ми знаходимо їх там, де їх смерть застала. На жаль, не всіх вдається ідентифікувати, лише приблизно одного зі ста - тобто статистика дуже невтішна. Але все одно, ми хоча б можемо перепоховати їх з почестями, як належить справжнім героям. За допомогою архівів, я впевнений, ми покращимо цю статистику і повернемо імена значно більшій кількості загиблих героїв».

За словами Ярослава Жилкіна, понад 50% роботи пошуковців – це саме робота в архівах: пошук та уточнення місця тих чи інших подій, кількості їх учасників, кількості загиблих, місць поховань тощо. За його словами, тепер не лише архіви будуть сприяти більшій ефективності польових пошукових робіт, а й пошуковці зможуть збагачувати архіви досі невідомими фактами, які часто з’ясовуються в ході польових експедицій та фіксуються у звітах пошуковців. Отже, співпраця в рамках виконання Меморандуму про співробітництво буде взаємно корисною для обох сторін.

http://www.unm.org.ua 

e-mail:office@unm.org.ua

tel: (044)362-77-61, (094)927-47-61