Прес-тур «Перша лінія оборони Києва. Пояс Слави. Невідомі факти відомих подій» відбувся 16 червня 2011 року в Київській області. Він був проведений в рамках підготовки І Всеукраїнського з’їзду пошукових організацій України, який відбудеться у Києві 18 червня 2011 року. На з’їзді очікується присутність понад 130 членів громадських пошукових організацій з 22 областей України, які об’єдналися та створили Всеукраїнське Громадське об’єднання «Союз «Народна пам’ять».

Як зазначив голова оргкомітету з’їздуЯрослав Жилкін, мета цього заходу – показати, як нині працюють офіційні пошукові організації України, та розповісти, для чого вони вирішили об’єднатися. «Пошуковці сьогодні працюють без жодної допомоги з боку держави. Пошук останків загиблих воїнів, реставрація оборонних об'єктів ведеться виключно власним коштом ентузіастів. На нашу думку, участь держави у цьому явно недостатня. Ми вирішили створити Всеукраїнське громадське об’єднання. щоб вивести свою діяльність на якісно новий рівень, налагодити співпрацю з державними органами, зокрема – проводити патріотично-виховну роботу серед молоді, впливати на зміни в пошуковому законодавстві, ініціювати прийняття державних та регіональних програм з охорони історико-культурної спадщини та брати безпосередню участь у їх реалізації. Зберегти пам’ять про минулу війну - це наш моральний обов’язок перед загиблими та перед власними дітьми».

Під час прес-туру журналісти побували на нещодавно відновлених об’єктах Київського укріпрайону, які ще майже невідомі широкому загалу. До недавнього часу вони були поховані під землею, занедбані та нікому не відомі. Це, зокрема:

Відео дня

Дот № 181 на віїзді з с. Чабани, який був підірваний під час війни та у 70-ті рр. ХХ ст. перетворений на меморіал.

Дот № 180 на території селища Віта-Поштова, який був відреставрований членами пошукових загонів «Цитадель» та «Патріот» протягом 2010-2011 років за сприяння і при допомозі селищної ради с. Віта-Поштова. Дот, перетворений на міні-музей, урочисто відкрили 9 травня 2011 р. Журналісти дізналися про особливості служби військового розрахунку доту, його внутрішнє облаштування, систему життєзабезпечення, військову техніку і спорядження, що використовувалися всередині доту.

Дот №204 (командний пункт комбата Кипоренка І.Є.). Роботи з його розчищення та реставрації ведуться з 2009 року, найближчим часом його також планується перетворити на міні-музей.

Найбільш відомий об’єкт Київського укріпрайону – дот № 205. Під час війни отримав неофіційну назву «Мала фортеця». Він розташований усередині пагорба та має 375 м підземних ходів і 5 бойових оголовків на 6 станкових кулеметів по периметру пагорба. Наразі у 205-му доті ведуться відновлювальні роботи. Великою проблемою є високий рівень ґрунтових вод, нині ведуться роботи з відкачування води, після чого буде проведено реставрацію. Відкриття комплексу заплановано на першу декаду вересня 2011 р.

У таборі пошуковців журналісти стали свідками сенсаційної знахідки – просто на їхніх очах були знайдені останки кількох радянських воїнів, які дотепер лишалися на місці своєї загибелі. Роботи на цьому місці продовжують, пошуковці мають надію, що хоча б одного зі знайдених солдатів вдасться ідентифікувати, а можливо – навіть знайти його родичів. Такі випадки, на жаль, не численні, оскільки ідентифікувати особу бійця можна лише за особистим жетоном. А саме вони стають першою здобиччю мародерів, які цинічно наживаються на пам’яті загиблих та по суті вдруге вбивають героїв, відбираючи їхні імена.

Контакти:

Наталка Андрусенко, координатор із зв'язків з громадськістю ВГО "Союз "Народна пам'ять". Тел.: +38-096-542-55-62, E-mail: poshuk_pr@ukr.net.