Фахівці констатують неефективність Держпрограми боротьби з розповсюдженням наркотиків без її фінансування

13:41, 15 лютого 2010
Останні події
0 0

Київ. 15 лютого. УНІАН. Фахівці констатують наголошують на неефективності Державної програми боротьби з розповсюдженням наркотиків без відповідного цільового фінансування.

Про це заявили сьогодні на прес-конференції в УНІАН представник Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Павло СКАЛА та заступник керівника Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України Олег ШУТЯК.

Як зазначив П.СКАЛА, Україна - перша з країн колишнього Радянського Союзу ратифікувала три основні закони Конвенції ООН з питань наркотиків. Ще 15 років тому була прийнята фахова нормативно-правова база антинаркотичного законодавства. “Фактично на нашому законодавстві потім формували свої нормотворчі системи з приводу цієї проблеми інші країни пострадянського простору”, - підкреслив він.

П.СКАЛА також нагадав, що в 1995 році були також створені нові відповідні державні інституції, робота яких пов’язана з контролем за легальним обігом наркотиків.

Разом з тим, зазначив він, за 15 років вітчизняна наркополітика не призвела до кардинального покращення ситуації із вживанням наркотиків. Так, кількість наркозалежних людей в Україні постійно зростає, а вік початку їх вживання зменшується.

Згідно з оприлюдненими даними, якщо в 1995 році кількість споживачів наркотиків, що були на обліку, складала 55 тис., то в 2009 році - 164 тис. Рівень охоплення громадян наркологічною допомогою та послугами з реабілітації залишається надзвичайно низьким для досягнення навіть мінімального ефекту, констатують експерти.

"Лікування в Україні практично не існує. Замісна терапія – це лише один із шляхів вирішення проблеми. Держава нічого не фінансує. Про які казати перемоги, якщо з початку створення державної програми і її затвердження, яка цього року завершується, ця програма не фінансувалася взагалі – жодної копійки цільового фінансування не виділялося. Якщо наступна програма буде така ж декларативна, то про які подальші перемоги можна говорити? Ми будемо тільки фіксувати проблеми і казати про якісь перспективи...”, - прокоментував ситуацію представник Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні.

У свою чергу О.ШУТЯК відзначив певні позитивні зрушення в боротьбі з розповсюдженням наркотиків в Україні, зокрема, зросла кількість виявлених та перекритих каналів збуту наркотиків, збільшилась кількість вилученого у злочинців майна тощо. Водночас представник МВС підкреслив, що відсутність фінансування та недостатня правова база створюють проблеми для правоохоронних органів з протидії наркозлочинності та взагалі в політиці наркоборотьби в Україні.

“Є Державна програма з подолання проблем наркоманії та наркозлочиннсті, яка затверджена з 2004 і діяла до 2010 р. Це дуже серйозна програма, дуже багато там заходів, які спрямовані на подолання проблем. На жаль, хочу підкреслити про те, що з 2004 року цільового фінансування на цю програму не виділялось. Кожне міністерство, кожне відомство, в тому числі МВС, виконує цю програму за рахунок коштів, які передбачаються держбюджетом на роботу цих органів влади”, - зазначив О.ШУТЯК.

Він поінформував, що на даний час в МВС розробляється нова програма і нова державна стратегія боротьби з наркозалежністю, починаючи з 2010 року.

“Мені дуже хочеться, щоб ця програма і стратегія не були б як мертвонароджене дитя. Якщо ми знову приймемо цю програму, але вона не буде підкріплена грошима – знов ці заходи, які будуть заплановані, залишаться лише на папері”, - наголосив він.

Крім того, за його словами, для підвищення ефективності роботи в боротьбі з наркоманією потрібно прийняти законодавчі зміни, зокрема, надати міліції функції контролю, зокрема, за обігом медпрепаратів з вмістом наркотичних речовин, наприклад, в аптеках тощо. Також в МВС наголошують на необхідності прийняти зміни до Кримінального кодексу про посилення відповідальності за незаконний обіг лікарських засобів, які містять підконтрольні речовини.

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter