Європейська модель фінансування модернізації української ГТС вигідна Україні, Росії та ЄС – експерт

15:45, 23 березня 2009
Останні події
0 0

Київ. 23 березня. УНІАН. Директор Національного інституту стратегічних досліджень Юрій РУБАН називає «загадковою» поведінку російської делегації на міжнародній інвестиційній конференції з питань модернізації української ГТС, оскільки модель фінансування цього проекту через європейські банки є вигідною для всіх сторін - для Росії як постачальника, для України – як транзитера і для країн Євросоюзу – як споживачів російського природного газу.

Таку думку Ю.РУБАН висловив сьогодні на прес-конференції в УНІАН.

«Мені поки що незрозуміло і я не можу пояснити, чому російська сторона залишила конференцію в Брюсселі. Для мене це – загадка, оскільки, на мій погляд, Росія як постачальник, Україна – як транзитер і європейці як найбільші споживачі російського газу мають бути зацікавлені в налагодженні такої тристоронньої співпраці», - сказав Ю.РУБАН.

На його думку, фінансування проекту з боку європейських банків є привабливішим, ніж отримання Україною кредиту у Російської Федерації під певні політичні умови. «Ніхто не підозрюватиме європейських банкірів у тому, що вони висуватимуть якісь політичні вимоги. Мені не зовсім зрозуміло, чому така позиція стала неприйнятною для російської сторони. На мій погляд, в ситуації економічної кризи привабливість, швидше, навіть реалістичність, проектів з постачання газу в обхід України під великим знаком питання. І на користь Росії, і на користь Європи і, звичайно ж, України – модернізувати ГТС, збільшити її пропускну спроможність, не будувати загадкових проектів дном якихось морів, а саме за порівняно скромні суми збільшити пропускну спроможність зі 120 млрд. куб. м до 150-180 млрд. куб. метрів природного газу», - пояснив експерт.

Водночас Ю.РУБАН нагадав, що Росія і раніше заявляла про критичний технічний стан української газотранспортної системи. «Відмінність поглядів української і російської сторін на ефективність української ГТС та її технічний стан демонструвалася не один рік. Російська сторона неодноразово заявляла про необхідність модернізації і про готовність увійти до консорціуму з управління української ГТС. Дуже часто виникали підозри, що такі заяви є політично мотивованими, оскільки вони припадали якраз на час дискусій з приводу цін на газ і умов на чергову газову угоду», - зазначив він.

На думку експерта, в газовій сфері Україна і Росія повинні відокремити політичні і економічні аспекти. «Якби ми могли відокремити мух від котлет, тобто могли б з російською стороною відокремити політичні питання від економіки, зокрема в і газовій сфері, то, на мій погляд, ми могли б досягти за рахунок порівняльно невеликих засобів дуже ефективних результатів. Тільки для цього нам потрібно позбутися взаємних підозр. З одного боку, щоб Росія не підозрювала нас у несанкціонованому відборі газу, а Україна – не підозрювала, що російська сторона чинить тиск, проводячи переговори в морозні дні, щоб виторгувати для себе найкращі умови. Це питання взаємної довіри, яку нам, очевидно, ще доведеться вибудовувати з Росією», - вважає Ю.РУБАН.

Як повідомляв УНІАН, російська делегація, що була присутня на міжнародній інвестиційній конференції з питань модернізації української ГТС, залишила форум після оголошення церемонії підписання підсумкової спільної декларації. На думку міністра енергетики РФ Сергія ШМАТКО, навряд чи підсумки цієї конференції будуть цікаві самій Україні.

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter