Київ. 20 січня. УНІАН. Україна повинна зробити прозорішою роботу своєї газотранспортної системи (ГТС), щоб заслужити репутацію надійного транзитера.

Про це заявив сьогодні на прес-конференції в УНІАН директор Національного інституту стратегічних досліджень Юрій РУБАН.

За його словами, Україна досі не мала репутації зрозумілого та надійного транзитера. «Оскільки щороку вели складні переговори щодо тарифу на транзит. Звідки брався цей тариф і як він формувався - це завжди була таємниця за сімома замками», – зазначив Ю.РУБАН.

На думку експерта, «поки українська сторона не зможе виразно продемонструвати, формульно чи неформульно, у довгостроковій перспективі те, як обчислюється тариф, як обчислюється ціна на газ, що існує чіткий облік газу на вході та на виході (тому що на виході в нас стоїть лічильник, а на вході йде так званий розрахунковий алгоритм і на вході лічильник газу стоїть на російський стороні), поки не буде наведено елементарний лад, який продемонстрував би європейським партнерам, що Україна чітко, прозоро та виразно контролює ситуацію з енергетичними потоками, доти про репутацію надійного транзитера в розумінні бізнесу та про реалізацію якихось перспективних проектів не йдеться».

Ю.РУБАН повідомив, що під час газових дискусій лунала ідея про те, щоб європейці купували газ не на західному кордоні України, а на східному, тобто щоб договори на транзит укладали з європейськими компаніями. «Це гарна ідея, але щоб її реалізувати, потрібно забезпечити необхідну прозорість і зрозумілість для європейських компаній. Вони не захочуть щороку залежати від якихось домовленостей, які досягаються в новорічну ніч між російськими та українськими прем`єрами», – додав експерт.

 

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram