Аграрії на сьогодні зазнали понад 1 млрд. дол. збитків через заборону експорту зерна – УАК

12:01, 17 квітня 2008
Останні події
0 0

Київ. 17 квітня. УНІАН. Українські сільгоспвиробники на сьогодні зазнали вже понад 1 млрд. дол. збитків через заборону експорту зерна.

Як передає кореспондент УНІАН, про це повідомив сьогодні на прес-конференції в УНІАН президент Української аграрної конфедерації (УАК) Леонід КОЗАЧЕНКО.

«На сьогодні склалася така ситуація, що втрати сільськогосподарських виробників від обмежень (експорту – УНІАН) перевищують 1 млрд. дол. Ми маємо розрахунки, підтверджені науковими установами, згідно з якими ми втратили 1,2-1,4 млрд. дол. від заборони експорту зернових культур», - сказав Л.КОЗАЧЕНКО.

Він також додав, що Україна також зазнає втрат через заборону на експорт соняшникової олії. За словами Л.КОЗАЧЕНКА, нині світова ситуація дуже сприятлива для сільгоспвиробництва, але українські аграрії не отримують доходів, які могли б одержати, якби не було заборони на експорт.

За словами Л.КОЗАЧЕНКА, такі дії уряду створюють невизначеність для селян, які зараз здійснюють комплекс весняно-польових робіт, і є ризик, що вони відмовляться від вирощування зерна. «Вони (селяни – УНІАН) не знають, як їм діяти, тому що ситуація, яка сьогодні виникла, не дає змоги зробити висновки – що буде далі, варто цим займатися чи ні», - додав Л.КОЗАЧЕНКО. «Якщо ми порівняємо те, що втрачено на сьогодні, з тим, що держава дала для підтримки села, то держава дала вп’ятеро менше, ніж відібрала», - додав він.

Крім того, за словами президента УАК, під час збирання нового врожаю Україна може зіткнутися з браком місткостей для зберігання зерна. «Нас турбує така ситуація, тому що, за нашими підрахунками, ми сьогодні маємо близько 12 млн. тонн перехідних запасів зерна. У середньому такі запаси в попередні роки становили 4-4,5 млн. тонн зерна. Тобто ми на початок збиральної кампанії матимемо мінімум 7 млн. тонн надлишків продукції, яку буде дуже важко зберігати, оскільки загальна місткість усіх елеваторів – близько 30 млн. тонн, і не всі вони перебувають у такому технічному стані, коли може бути використано ці потужності. Водночас нині погодно-кліматичні умови склалися таким чином, що є підстави говорити про те, що ми зберемо більш як 40 млн. тонн зерна. І якщо до нього додати перехідні запаси, то може так трапитися, що 20 млн. тонн ми триматиме прямо просто неба, десь у полі. І тоді це будуть не просто збитки, це буде катастрофа», - сказав Л.КОЗАЧЕНКО.

«Далі з цим миритися неможливо, тому ми прийняли рішення, що сьогодні ми востаннє звертаємося до прем`єр-міністра з тим, щоб негайно розблоковували експорт зерна. Якщо впродовж тижня не буде вжито необхідних заходів, ми вдамося до активніших дій, про які дізнаються не тільки всередині нашої держави, а й далеко за її межами. Я думаю, що якщо не зупинити те, що трапилося, а помножити, я маю на увазі збитки, то селяни не будуть далі це терпіти…» - сказав Л.КОЗАЧЕНКО.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів з 1 липня 2007 року встановив квоти на експорт зерна в обсязі 12 тис. тонн, які учасники ринку кваліфікували як заборонні.

У листопаді 2007 року Кабмін продовжив дію експортних квот до кінця року, а потім дозволив з 1 січня до 31 березня 2008 року експортувати 1,2 млн. тонн зерна. Ці квоти було розподілено 4 лютого між 163 компаніями.

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter