За три дні до виборів: Чи можна зупинити виборчий процес?

16:12, 27 вересня 2007
Останні події
2 0

27 вересня 2007 року в УНІАН відбулася прес-конференція ГМ ОПОРА «За три дні до виборів: Чи можна зупинити виборчий процес?». В ній взяв участь керівник виборчих програм Олександр Ломако.

   Результатом загальнонаціонального спостереження став висновок: суттєвих передумов для зриву позачергових виборів немає. ОПОРА висловлює занепокоєння, що представники як „коаліції”, так і „опозиції” закладають передумови та можливості перешкоджання виборчому процесу та порушень у день голосування. Особливою мірою це стосується організації роботи виборчих комісій. ОПОРА вважає, що заяви щодо підготовки масових фальсифікацій в день виборів є технологічним прийомом, спрямованим на формування недовіри до результатів виборів. ОПОРА занепокоєна тим, що і правляча коаліція, і опозиція публічно звинувачували один одного у плануванні порушень у день виборів. Це лише посилює недовіру громадськості до виборчого процесу та просто використовується кожною з сторін, щоб закласти підґрунтя для оскарження результатів виборів.

Близько 600 тис. громадян не зможуть проголосувати через неточності. Ця цифра включає 150-200 тис. у зв’язку з даними прикордонної служби, ті, хто не зможе проголосувати через відсутність відкріпних талонів на виборах, а також ті виборці, що не зможуть проголосувати через неточності у списках виборців.

За оцінками ОПОРИ Державна прикордонна служба передала ОВК відомості про 600 тис. українців, яких потрібно виключити зі списків виборців. На думку ОПОРИ, близько третини з них 30 вересня будуть в Україні, але не зможуть проголосувати.

У місті Луцьк – тут згідно з даними прикордонників зі списків мали виключити керівника робочої групи обліку списків виборців, заступника міського голови Владислава Стемковського. Цікаво, що в момент передачі він перебував на публічному заході і за кордоном не був.  На 212 ОВК (Львівська область) серед осіб наданих прикордонною службою – 12 членів ОВК! 

Спостерігачі також відзначають низьку активність громадян щодо перевірки себе у списках виборців. За оцінками ОПОРИ це зробило лише близько 1% українців.

 ОВК під час підготовки до виборів працювали на задовільному рівні та не дали підстав для зриву організаційного процесу. Загрозою для нормальної роботи ОВК в день виборів можуть бути виключно політичні мотиви суб’єктів виборів, інтереси яких представляють члени комісій. Актуальним це є для комісій, в яких відносини між представниками коаліції та опозиції є напруженими (кожна друга ОВК), подекуди – ворожими.

   ДВК сформовані та здійснили всі процедури, що визначені Законом (перше засідання, робота зі списками виборців, надсилання виборцям іменних запрошень, розміщення інформаційних плакатів тощо). Спостерігачами були зафіксовані незначні порушення. Найбільша проблема в роботі ДВК – постійні зміни в складі комісій та недостатній рівень матеріально-технічного забезпечення. Зокрема, через відсутність нормальних витрат на транспорт в третині округів не відбулося переліку відомостей між ОВК та ДВК , а в день виборів не буде забезпечене голосування виборців за місцем перебування.

   Однією з особливості виборчої кампанії стала масова участь чиновників всіх рангів агітаційній кампанії: починаючи від Президента України, членів уряду, голів обласних і районних адміністрацій, закінчуючи рядовими чиновниками на місцях. За оцінками ОПОРИ лише менше половини чиновників, що були задіяні у виборчій кампанії пішли у відпустку. Жодна політична сила не мала монополії: факти участі посадових осіб були зафіксовані у передвиборчій кампанії 7 суб’єктів виборчого процесу.

   В деяких регіонах здійснювалися спроби підкупу виборців та надання безкоштовних товарів, послуг на суму понад 40 грн. Ці факти можуть стати предметом розгляду правоохоронними органами після 30 вересня.

   Брудні технології та „чорний піар” під час передвиборчої кампанії не були ефективними та не були масовими. „Чорний піар” на виборах 2007 р. замінила пряма агітація проти, яку застосовували більшість учасників виборів.              

Контактна особа: Ольга Айвазовська (8 063 167 97 50)

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter