Більш як половина українців висловлюється за позаблоковий статус України - опитування

16:02, 27 листопада 2006
Останні події
1 0

Більш як половина громадян України (52,1%) висловлюється за вибір для України нейтрального позаблокового статусу. 

Більш як половина громадян України (52,1%) висловлюється за вибір для України нейтрального позаблокового статусу.

Як передає кореспондент УНІАН, про це свідчать дані соціологічного опитування, проведеного на замовлення “Українського форуму” Інститутом соціології НАН України та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс”, які представив на прес-конференції в УНІАН заступник директора Інституту соціології Олександр ШУЛЬГА.

Згідно з опитуванням, 65,1% громадян ставляться негативно або дуже негативно щодо членства в НАТО, прихильниками є 23,5% опитаних.

Негативно до вступу в НАТО ставиться 63,5% тих, хто готовий взяти участь у відповідному референдумі і 53% не підтримали б відповідне рішення уряду чи Верховної Ради. Разом з тим 24,8% респондентів готові проголосувати “за” НАТО на референдумі, а відповідне рішення владних інститутів підтримали б 31,9% опитаних.

Окрім переважання негативної позиції, опитування засвідчило, що громадянам “простіше” перекласти відповідальність за складний геополітичний вибір на органи влади.

Щодо членства України в Організації Договору колективної безпеки країн СНД (ОДКБ), то переважає позитивне ставлення - 44,9% і проти - 29,1%.

Більшість громадян вважає, що вступ України до НАТО призведе до значного збільшення бюджетних витрат на оборону (56,2%). Окрім того, майже половина опитаних (44,8%) вважає, що вступ до НАТО призведе до розвалу ВПК.

Також 80% опитаних пов’язують зі вступом в НАТО певне погіршення відносин з Росією, а 60% очікують поліпшення таких відносин в разі вступу України до ОДКБ. 44% громадян вважають, що позаблоковий, нейтральний статус України істотно не змінить відносини України з РФ.

Як зазначає соціолог, проведене дослідження чітко зафіксувало регіональні розбіжності у ставленні громадян до членства України у військово-політичних союзах. Так, вступ України до ОДКБ підтримує значна кількість мешканців Південно-Східних регіонів (у середньому 60%), в Центрі та на Північному Сході кількість противників та прихильників цього рішення приблизно однакова (37,9% “за” і 35,3% “проти”), а в Західній Україні переважна більшість виступає проти вступу в ОДКБ (20,7%).

Ще більша регіональна різниця спостерігається у ставленні до вступу в НАТО. Прихильники переважають над противниками такого вступу тільки у Західній Україні (47,5% “за” і 32,1% “проти”).

У Центрі над позитивним ставленням вже домінує негативне (60,7%), а на Півдні та Південному Сході (76,6%), Донбасі та Криму (88,2%) противників приєднання України до НАТО істотно більше, ніж прихильників.

Показовим, за словами О.ШУЛЬГИ, є те, що регіональні розбіжності практично не супроводжують ставлення українців до ідеї конституційного закріплення Україною нейтрального позаблокового статусу: у Західних регіонах її підтримують 49%, а у Східних та Південних - 54%.

Окрім того, результати опитування засвідчили, що 2/3 громадян оцінюють рівень загрози незалежності та територіальної цілісності України як незначний або відсутній. Низький рівень оцінки загроз має своїм наслідком впевненість відносної більшості опитаних (44,2%) стосовно здатності України самостійно забезпечувати свою безпеку, залишаючись позаблоковою, нейтральною країною. За членство у якихось військово-політичних блоках (НАТО, ОДКБ) виступило 36,7% опитаних громадян.

На підставі даних соціологічного дослідження “Український форум” робить висновок, що будь-яке остаточне рішення з приводу зовнішньополітичної інтеграції України, схвалене найближчим часом, виявиться політично, а головне, соціально небезпечним, може спровокувати подальший розкол України.

О.ШУЛЬГА зазначив, що громадяни роблять свій вибір щодо геополітичного майбутнього України здебільшого на підставі стереотипів, що склалися в них, а не раціонального зважування позитивних та негативних сторін відповідного державного рішення.

Як зазначив на прес-конференції голова “Українського форуму” Володимир СЕМИНОЖЕНКО, форум розпочинає проект “Безпека-2010”, метою якого є розгорнути загальнонаціональну дискусію щодо суспільно гострої проблеми зовнішньополітичної інтеграції України.

Опитування проводилось з 11 по 22 жовтня 2006 року в усіх областях України, АРК, містах Києві та Севастополі.

Загалом за квотною національною вибіркою було опитано 2007 респондентів, які за статтю, віком, освітою, типом поселення та областями репрезентують населення України у віці понад 18 років. Похибка вибірки не перевищує 3%.

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter