Міжнародна місія спостерігачів ОБСЄ/Бюро з демократичних інституцій та прав людини (БДІПЛ) рекомендує українській владі встановити чіткий контроль за друком та розповсюдженням бюлетенів. Про це йдеться у попередніх рекомендаціях місії, переданих УНІАН прес-службою ОБСЄ.

`Необхідно встановити чіткий контроль за друкуванням бюлетенів, щоб усі бюлетені були чітко підраховані і не спостерігалося збільшення бюлетенів`, - зазначається у рекомендаціях місії.

ОБСЄ/БДІПЛ рекомендує вести чіткий облік надрукованих, розповсюджених по територіальних виборчих комісіях, а також використаних та невикористаних на дільничних виборчих комісіях бюлетенів. При цьому, на думку спостерігачів кількість використаних і невикористаних бюлетенів має бути занесена у протокол дільничних і територіальних виборчих комісій.

Крім того, місія спостерігачів переконана, що всі спостерігачі, як зацікавлених так і не зацікавлених сторін, мають бути допущеними до спостереження за виготовленням та розповсюдженням бюлетенів.

Місія також рекомендує внести ряд змін до закону про вибори Президента України.

Окремо пропонується вилучити норму закону, згідно з якою вибори можуть бути визнаними недійсними на тій чи іншій виборчій дільниці, якщо кількість виявлених у скриньках бюлетенів на 10% перевищує кількість виборців, що взяли участь у голосуванні. На думку місії спостерігачів, така норма встановлює `рівень толерантності` для здійснення фальсифікацій.

У зв`язку з цим місія ОБСЄ вважає, що тервиборчкоми та Центрвиборчком мають самостійно визначати випадки проведення повторного голосування по тих чи інших виборчих дільницях.

Крім того, на думку міжнародних спостерігачів, потрібно у законі запровадити чітке визначення випадків, коли представники міліції можуть бути присутніми на виборчих дільницях, крім того, потрібно чітко визначити перелік осіб, які мають право постійного перебування на виборчих дільницях та засіданнях виборчих комісій всіх рівнів.

Представники ОБСЄ/БДІПЛ також вважають за необхідне посилити вимоги до прозорості та точного підрахунку голосування за відкріпними талонами.

Спостерігачі також вважають за необхідне оголошення територіальними виборчими комісіями напередодні дня голосування кількості зареєстрованих виборців та позбавлення дільничних виборчих комісій права самостійно вносити корективи до переліку виборців у день голосування.

`Кількість виборців, доданих у списки в день голосування (крім тих, що голосують за відкріпними талонами) має бути позначена у протоколі дільничної виборчої комісії для забезпечення прозорості та можливості підрахунку`, - зазначається у попередніх рекомендаціях місії ОБСЄ/БДІПЛ.

Як повідомляв УНІАН, місія також вважає за необхідне змінити склад Центральної, територіальних та дільничних виборчих комісій з метою забезпечення прозорості та незалежності підрахунку голосів.

УНІАН