З`їзд рад у Харкові звернувся до Голови Верховної Ради України Володимира ЛИТВИНА з проханням скликати Всеукраїнський з`їзд депутатів усіх рад за участю депутатів Верховної Ради України.

Як передає кореспондент УНІАН, про це йдеться в `Резолюції Всеукраїнського з`їзду депутатів усіх рівнів щодо аспектів нової регіональної політики`, яку ухвалили делегати з`їзду.

Також з`їзд рад пропонує `протягом року розробити та провести адміністративно-територіальну реформу, поклавши в її основу принцип фінансово-економічної самодостатності територій`.

У резолюції зазначається, що `важливим чинником забезпечення реального народовладдя в Україні має стати місцеве і регіональне самоврядування. Вдосконалення його організації передбачає здійснення конституційних змін щодо співвідношення повноважень держави і місцевих органів влади на рівні областей, районів, міст, сіл та селищ, що забезпечить гармонійних розвиток територій позбавить їх депресивності й дотаційності – саме тих явищ, що завжди викликають політичні протистояння`.

З цією метою з`їзд пропонує:

`Протягом року розробити та провести адміністративно-територіальну реформу, поклавши в її основу принцип фінансово-економічної самодостатності територій.

Запровадити в Україні принципи і стандарти європейської спільноти щодо регіонального управління через децентралізацію влади, створення виконавчих органів районних і обласних рад, перехід на обрання керівників регіональної влади всім населенням території, залишивши за державними адміністраціями контрольно-наглядові функції.

Чітко розмежувати компетенцію та джерела доходів громад населених пунктів, районів та областей, послідовно децентралізувати податкову систему із закріпленням за кожним рівнем місцевого самоврядування власних видів податків.

Запровадити принцип субсидіарності, за яким максимальна кількість послуг надається жителям там, де вони проживають, а до повноважень органів влади вищого рівня передається забезпечення лише тих послуг, які не можуть бути надані у громаді.

Забезпечити подвійне підпорядкування територіальних органів міністерств та відомств: міністерства надзвичайних ситуацій, міністерства внутрішніх справ, державної податкової адміністрації та ін`.

Крім того, делегати з`їзду пропонують `внести зміни в закон про референдум, які розширюють права територіальних громад щодо вирішення питань економічного, громадсько-політичного і соціокультурного життя, мовної політики.

Здійснювати делегування органам місцевого самоврядування окремих державних функцій і повноважень (а також делегування органами місцевого самоврядування окремих власних функцій іншим рівням влади) лише на договірній основі, разом з виділенням ресурсів (у тому числі фінансових), необхідних для забезпечення виконання цих функцій і повноважень.

Створювати систему партнерських відносин між органами державної влади, органами місцевого самоврядування та загальнонаціональними об`єднаннями, що представляють місцеві інтереси.

Широко залучати населення в особі непідприємницьких організацій, місцевих бізнес-асоціацій, окремих кваліфікованих громадян до участі у вирішенні місцевих і регіональних питань`.

Як зазначається в резолюції, `спеціальним законом України `Про основи взаємин органів державної влади, асоційованих представників місцевого самоврядування і непідприємницьких організацій` надати органам місцевого самоврядування статус `партнерів державної влади` при формуванні державної політики`.

Крім того, делегати з`їзду рад виступили за зняття депутатською недоторканості.

З`їзд також звернувся до голови Верховної Ради України Володимира ЛИТВИНА з проханням `взяти під особистий контроль розробку та прийняття Державної програми нової регіональної політики`.

Довідка УНІАН. За даними оргкомітету, на з`їзді рад в Харкові присутні делегати з 15 областей, а також із Севастополя і Києва. (УНІАН: 3 грудня депутати місцевих рад Києва вирішили не брати участі у з`їзді рад в Харкові. Таке рішення було ухвалено вчора одноголосно 452 депутатами місцевих Рад на зборах, що відбулися в столиці. Київський міський голова, голова Асоціації міст і громад України Олександр ОМЕЛЬЧЕНКО заявив: `Ми відреагували на цей заклик чергового сепаратизму. Ми прийняли рішення не брати участі, бо в Києві – в місті-герої – є своя народнодержавницька позиція`.) Всього на з`їзді 1182 делегата, понад 500 – з Донецької і Луганської областей. (Оперний театр, де проходить з`їзд, розрахований на 1500 місць.) Роботу з`їзду висвітлюють понад 200 журналістів з 20 країн світу. Після Гімну України делегати, стоячи, скандували `Янукович!`. Водночас, під Оперним театром зібралися близько 20 тисяч представників опозиції, що протестують проти проведення цього з`їзду.

УНІАН