Донецька обласна організація Комітету виборців України оприлюднила результати своєї роботи в день другого туру президентських виборів, повідомляє ІМІ. Як представники Комітету, на дільницях перебували близько 600 кореспондентів газети `Точка зору`. Із них 115 осіб працювали за проектом паралельного підрахунку голосів. `Ми зібрали дані паралельного підрахунку, але назвати їх репрезентативними важко, - сказав голова обласної організації КВУ Сергій Ткаченко. – На третині дільниць, які брали участь у паралельному підрахунку, зафіксовані порушення`.

За прикладами далеко не треба було ходити в буквальному розумінні цього слова. У `найцентральнішому` 42-му виборчому окрузі (Ворошилівський і Калінінський райони Донецька) напередодні дня голосування зі складу майже всіх дільничних комісій виведені представники опозиційних кандидатів. Можливості подати нові кандидатури штабам не дали, рішення про виведення членів комісій (не лише рядових, а й навіть голів і заступників голів) приймалися таємно. Просто вранці в день виборів люди прийшли на роботу і дізналися, що їхні повноваження припинено.

Зафіксовано численні факти недопущення на дільниці спостерігачів, у тому числі міжнародних, і журналістів. Доходило і до прямих нападів на журналістів. Наприклад, на дільниці №67 ТВО №42 у Донецьку `група осіб кримінального вигляду` (цитата зі звіту) не пускала на дільницю спостерігача. Журналісти телеканалу ICTV почали знімати інцидент. Тоді невідомі зробили спробу забрати телекамеру. Журналіст газети `Точка зору` Таїсія Гладченко почала робити фотознімок того, як нападають на журналістів. У Т.Гладченко було вилучено і зламано фотоапарат, витягнуто плівку. За даними КВУ, керувала групою підозрілих осіб людина із посвідченням ЗМІ `Четверта влада`.

Про аналогічний випадок, який стався на дільниці №5 ТВО №42, розповів заступник головного редактора газети `Остров` Сергій Фурманюк. За його словами, перед входом до дільниці його, ще одного кореспондента газети та юриста регіонального штабу Ющенка зупинила група молодих людей, які, побачивши відеокамеру, вимагали документи. Фурманюк назвався і дістав диктофон, щоб записати бесіду із невідомими. Один із групи вихопив диктофон і заховав до кишені. До журналістів спробували застосувати силу. Про пограбування і напад було заявлено представникам міліції, які прибули за викликом.

Серед `невинних` порушень – вимоги до журналістів продемонструвати, крім посвідчення, паспорт, нотаріально завірену копію реєстрації видання або копію редакційного доручення.

`Дивними` назвав Сергій Ткаченко явища зі збільшення явки виборців на Донеччині. Нагадаю, що в день другого туру було встановлено абсолютний рекорд – понад 96 відсотків виборців прийшли на дільниці. Причому здебільшого активність починала зростати під кінець голосування. Наприклад, на одній із дільниць 59-го округу на 12 годину проголосували 14 відсотків виборців, а на 15-ту – уже 64. Яким чином вдалося мобілізувати людей, залишається загадкою.

Так само загадковими є показники 100-відсоткової явки виборців. Такі факти зафіксовани у Єнакієвому (рідному місті Віктора Януковича), Торезі, Сніжному і Шахтарському районі. За даними КВУ, приблизно 15-17 відсотків дільниць області `видали` 100-відсоткову явку. Міжнародні спостерігачі були, м’яко кажучи, дуже здивовані також великою часткою людей, які проголосували вдома: на деяких дільницях доходило до 33 відсотків. Журнали реєстрації осіб, які голосують на дому, спостерігачам відмовлялися надавати.

Приблизно о 17-18 годині вечора на дільницях почали закінчуватися бюлетені. Такі випадки зафіксовані в ТВО №№ 59, 41, 42, 44, 56, 61, 51. Обурені виборці стояли в чергах. При цьому, аби `заспокоїти` людей, на деяких дільницях їм пропонували проголосувати… саморобними бюлетенями або бюлетенями, виготовленими в райдержадміністрації, розповіли активісти КВУ.

`Найімовірніше пояснення цьому фактові – те, що о 18 годині комісія вже закінчила роботу, і всі виборці `проголосували`, - сказав С.Ткаченко. – Щоб людина, яка прийшла пізно, не побачила, що навпроти її прізвища вже стоїть позначка, виборцям казали, що закінчилися бюлетені.

Процес підрахунку голосів важко назвати прозорим, судячи з наведених на прес-конференції фактів. На дільниці №89 ТВО №44 після висипання бюлетенів із урни частина їх упала на стіл. Члени комісії нахилилися, щоб підняти окремі бюлетені, а діставали цілі пачки. На дільниці №34 ТВО №43 замість того, щоб `озвучувати` кожен бюллетень. Члени комісії просто розклали їх `по купках` і порахували. На одній із донецьких дільниць протокол результатів голосування підписано о… 20 годині 25 хвилин – менше ніж через півгодини після завершення голсоування. На цій дільниці проголосували понад 3 тисячі осіб.

Джерело: ІМІ