У прес-центрі УНІАН відбулась прес-конференція організована незалежним відкритим об’єднаним інформаційним центром `Президентська доба 2004` за участю політологів, присвячена ходу голосування та прогнозам розвитку політичної ситуації в Україні після президентських виборів.

На думку директора Інституту Глобальних стратегій Вадима Карасьова, особливістю виборчої кампанії в Україні є те, що схему другого туру виборів відпрацьовували як викидання останніх козирів, в якому змагатимуться за `лівий електорат`. Однак у зв`язку із тим, що не було великого розриву у рейтингу лідерів перегонів, та класичними `лівими` обіцянками кандидатів, фактично, у вересні розвиток виборчої компанії почав розвиватися за сценарієм `другого` туру. На думку політолога, переможець першого туру виборів переможе і у другому турі. В. Карасьов прогнозує «Флоридський варіант», коли переможця було визначено після тривалої судової тяганини. Однак незалежно від того, хто переможе, в Україні буде дуже сильна опозиція. Коментуючи заяву В.Путіна щодо можливості запровадження подвійного громадянства, політолог зазначив, що заяви Президента Росії мають значення не стільки для кандидатів, скільки для самого Путіна.

Володимир Фесенко, директор Центру політичного голова правління центру прикладних політичних досліджень `Пента`, зазначив, що в Україні є ймовірність «абхазького сценарію» проведення виборів. Роблячи оцінку ходу голосування, політолог відзначив,що більшість сьогодні віддає перевагу Морозу, як третьому лідеру і вірить в те, що він випередить Симоненка. «Я вважаю, що Симоненко сприятиме те передвиборче мовчання, яке він обрав своєю позицією», - зазначив В.Фесенко.

Олексій Гарань, професор політології Національного Університету «Києво-Могилянська Академія» вважає, що «у другому турі багато виборців будуть поставлені перед завданням голосувати не стільки за, скільки проти. Ющенко на сьогодні зробив декілька кроків, які необхідно було робити лише у другому турі, перебравши частку `лівого електорату`». Також, суттєву роль у другому турі відіграє позиція Олександра Мороза – перед ним постає «величезна моральна і політична дилема, як закликати голосувати людей». Можливі варіанти закликати голосувати за Ющенка прямо, «голосувати по совесті, або голосувати проти обох. Це власне поставить питання про місце Мороза в новитній істоії України».

Політолог Андрій Окара прогнозує, що В. Ющенко набере у першому турі близько 34%, В.Янукович на 1,5% менше, О.Мороз (10%) у 2-3% розриву із П.Симоненко(6-7%), потім трохи менше Вітренко, а потім Кінах - 1,2%. Сьогодні в українській політичній культурі переважає мотивація голосування за певного кондидата за особистісними уподобаннями. Схід знає чому він повинен голосувати за Януковича, а захід - за Ющенка. Пересічна людина з центральної україни не має таких переконань, вони у більшості випадків не знають за кого голосувати. Для багатьох є найменшим злом обрати утретє Кучму, ніж Януковича або Ющенка.

Джерело: Незалежний відкритий об’єднаний інформаційний центр `Президентська доба 2004`