Київ. 23 жовтня. УНІАН. В Україні за 2017 рік у аграрному секторі сталося понад 700 випадків неправомірних захоплень бізнесу, повідомив народний депутат України від фракції «Самопоміч», член міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів при Кабінеті міністрів України Іван Мірошниченко на прес-конференції в УНІАН.

«За 2017 рік вже статистика свідчить про більш ніж 700 випадків недружніх конфліктів-поглинань або тиску на бізнес, тобто перелік йде сотнями. Це загарбницька, під прикриттям, діяльність – грабунок серед білого дня», - заявив Мірошниченко.

Він зазначив, що механізмами таких незаконних дій є повна підробка документів, фальсифікація рішень наглядових рад, фальсифікація договорів оренди, прав оренди землі тощо.

«Завжди першопричинами проблем рейдерства, перш за все, були прогалини в законодавстві ... Рейдери завжди шукають такі прогалини, щоб зайти в бізнес, знайти там свою вигоду, заробити гроші і не сісти у в'язницю, але так це було раніше. Зараз, на жаль, воно виглядає по-іншому», - сказав депутат, додавши, що зараз це рейдерство-грабунок, тому що дуже часто у людей забирають бізнес, коли вони «мирно працюють або мирно сплять». «І одного ранку вони прокидаються, і вони вже не є власниками», - підкреслив Мірошниченко.

"Ще влітку до нас звернулися десятки підприємців і представники підприємств, які постраждали від рейдерства. Це ті люди, які вже постраждали від рейдерства, вони виходили на мітинги і протести. І ми як народні депутати стали на їх захист", - заявив він.

Мірошниченко повідомив, що громадська організація «Бізнес-Варта», головою наглядової ради якої він є, зараз розробляє проект закону з 15-ма знаковими змінами, які посприяють боротьбі з рейдерством.

Він зазначив, що законопроект буде готовий повністю через 2-3 тижні, але прийняття закону може зайняти більше півроку, оскільки існує серйозне протистояння його ухваленню.

Мірошниченко також наголосив, що всі випадки рейдерства пов'язані з одними і тими самими учасниками, захоплення завжди дуже добре організовані і вони системні.

«Рейдерство ніколи не починається на рівні району або області, все рейдерство, яке є в Україні, йде з Києва за потурання найвищих службових осіб. Починається воно з Міністерства юстиції, Генеральної прокуратури та Міністерства внутрішніх справ», - заявив присутній на прес-конференції генеральний директор Асоціації фермерів і приватних землевласників Дніпропетровської області Анатолій Гайворонський.

На прес-конференції також були присутні представники бізнесу, які зазнали рейдерства. Так, адвокат фермерського господарства в Херсонській області «Оазис Півдня» Наталія Сидоренко повідомила, що 19 квітня 2017 року підприємство піддалося рейдерському захопленню шляхом підробки документів, а саме: на підставі підробленого рішення суду були змінені дані власника бізнесу в реєстрі. В результаті, люди, які працюють на підприємстві, втратили всі вкладені в землю кошти, так як посіви були скошені підприємством-загарбником, крім того, через зволікання комісією розслідування справи підприємство «Оазис Півдня» не змогло посіяти новий урожай на зиму.

Як повідомляв УНІАН, 12 жовтня 2017 року аграрні асоціації закликали депутатів Верховної Ради посилити відповідальність державних реєстраторів за незаконні дії, які призводять до захоплення цілих аграрних підприємств і сільгоспземель, а також надати реєстраторам ширший доступ до всіх реєстрів, що дасть змогу їм перевіряти достовірність отриманої від заявника інформації.

Згідно з опитуванням, проведеним Всеукраїнською Аграрною Радою, чверть аграріїв вже стикалася з рейдерством і 70% обізнані про подібні випадки в їх регіонах.

Нотаріальна палата України пропонує запровадити механізм, при якому укладення договору оренди земельної ділянки і процес його державної реєстрації відбуватимуться одночасно, що сприятиме вирішенню проблеми аграрного рейдерства в нашій країні.

9 серпня Кабмін прийняв рішення створити оперативні штаби в регіонах спільно з обласними державними адміністраціями, територіальними підрозділами МВС, Держгеокадастру, Мін'юсту, аграрними асоціаціями для недопущення незаконних захоплень врожаю і землі у фермерів.