У Києві презентували громадську ініціативу з сприяння у здобутті кримською молоддю освіти в Україні (відео)

17:45, 19 вересня 2017
Останні події
25 0

Київ. 19 вересня. УНІАН. Низка громадських організацій та представники експертного середовища об’єдналась в ініціативу "Освіта для кримчан", що працюватиме над створенням ефективних механізмів реалізації права жителів окупованого півострова на освіту як громадян України.

Громадська ініціатива була презентована на прес-конференції в УНІАН, участь в якій взяв представник Меджлісу кримськотатарського народу Арсен Жумаділов та громадські діячі.

В оприлюдненій головою правління ГО "Таврійська гуманітарна платформа" Андрієм Іванцем заяві про створення ініціативи зазначається, що «дії держави-агресора (на території Криму – УНІАН) призвели до широкомасштабних негативних наслідків, в тому числі у гуманітарній сфері».

«Громадян України на тимчасово окупованій території незаконно відрізали від освітнього та інформаційного простору України. Росія перетворила систему освіти на тимчасово окупованій території Криму в інструмент мілітаризації свідомості дітей та молоді. Окупанти насаджують ненависть та агресію до України, здійснюють постійний тиск та репресують носіїв української громадянської ідентичності, нав’язують антидемократичні та антиєвропейські цінності кримчанам. Крім того, у наслідок цілеспрямованої політики РФ постало окреме питання по збереженню ідентичності кримськотатарського народу, корінного народу Криму», - говориться в заяві.

Як зазначається в заяві, «створення в Україні системи механізмів реалізації права кримчан на освіту далеко від завершення, а ті з них, які діють, потребують удосконалення або виконання з боку держави своїх зобов’язань».

В документі висловлена стурбованість повільними темпами реагування органами влади на потреби кримчан бути включеними в український освітній простір.

«Ми, представники громадянського суспільства, переконані, що для зменшення катастрофічних наслідків у гуманітарній сфері Криму від дій держави-окупанта на вільній частині країни для кримчан-громадян України мають запрацювати ефективні механізми реалізації права на освіту та сформуватися окремі стратегії щодо освіти дітей Криму. Ці стратегії повинні враховувати освітні потреби усіх «груп ризику» : кримськотатарського народу, дітей з інвалідністю, дітей, що залишились без батьківського піклування та інші», - йдеться в заяві.

У числі першочергових завдань ініціативи є розробка пропозицій із вдосконалення законодавства та освітніх практик, громадський контроль за діяльністю суб’єктів забезпечення прав кримчан на освіту, моніторинг у цій сфері.

Характеризуючи нинішню ситуацію, представник центру громадянської просвіти "Альменда" Валентина Потапова зазначила, що на зроблені запити з відповідей українських освітніх центрів, створених для вступу у ВНЗ в цьому році дітей з Криму, стало відомо, що за консультаціями у всі 35 центрів надійшло 5,799 тис. звернень, а зараховано на навчання лише близько 200 дітей.

«Питання, чому майже 6 тис. дітей зацікавились освітою в Україні, але з цих 6 тис. вступили тільки 200?» - підкреслила Потапова.

На її переконання, ці цифри викликають деякий подив і необхідність оцінити ситуацію.

«Події 2017 року з питання освіти кримчан, попередні результати кампанії зі вступу провальні, на нашу думку», - заявив у свою чергу експерт БФ «Майдан закордонних справ» Юрій Смєлянський.

За його словами, наразі Росія в Криму з дітей та молоді готує «пушечне м’ясо» для використання в майбутньому з метою експорта агресії. «Це один з інструментів для окупантів - підтримувати рівень позитивного сприйняття тієї політики, яку проводить кремлівська влада. Ми системно бачимо святкові «шабаші» з будь-якого приводу з використанням військової символіки, привчання дітей з дитсадка до зброї, створення воєнізованих класів, дитячих та юнацьких воєнізованих таборів тощо. Ми не маємо сумніву, що рано чи пізно Крим буде деокуповано. Впевнений, що це розуміє і влада країни-окупанта. Мілітаризація свідомості молоді – це підготовка соціального шару людей, які повинні, за задумом, створювати проблеми при поверненні Криму Україні», - прокоментував він, зазначивши, що цього не можна допустити, а тому треба негайно вирішувати питання з кримською молоддю.

На прес-конференції окрема увага приділялась питанню роботи Таврійського університету, який переміщено з Криму на материкову Україну через окупацію півострова.

«Особливим завданням є перетворення Таврійського національного університету на освітню установу з високими стандартами освіти, яка спирається на загальногромадські українські та європейські цінності , та є доступною та зручною для навчання кримчан. Зокрема, в частині сприяння збереженню та розвитку ідентичності кримськотатарського народу», - наголосив Іванець. Також голова правління ГО "Таврійська гуманітарна платформа" закликав всіх, хто зацікавлений у вирішенні проблеми освіти кримчан, долучитись до створеної громадської ініціативи.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter