Автори нового Трудового кодексу закликали парламент ухвалити документ у другому читанні найближчим часом

19:45, 26 травня 2017
Останні події
132 0

Київ. 26 травня. УНІАН. Представники робочої групи з доопрацювання проекту Трудового кодексу України закликали Верховну Раду найближчим часом ухвалити в другому читанні доопрацьований проект, який є максимально компромісним, відповідає директивам Європейського Союзу й передбачає ряд корисних новацій для працівників і роботодавців. Про це автори проекту у складі представників парламенту, уряду і Всеукраїнської асоціації кадровиків України заявили під час круглого столу в агентстві УНІАН.

Зокрема, народний депутат України, голова підкомітету з питань регулювання трудових відносин та зайнятості населення Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Олександр Дроздик зазначив, що доопрацьований проект Трудового кодексу втілює працю фахівців упродовж останніх 15 років, пройшов тривалу доопрацювання в профільному парламентському комітеті, уряді і в експертному середовищі, і включає норми, які не передбачені чинним кодексом, але практикуються на ринку праці.

«Це максимально відпрацьований і компромісний документ як для працівника, так і для роботодавця. Я думаю, найближчим часом його буде внесено в зал для ухвалення в другому читанні. Можливо, навіть у наступному місяці, про що попередньо заявляв спікер Верховної Ради», - сказав депутат.

Присутній на круглому столі державний секретар Міністерства соціальної політики України, заступник голови робочої групи з доопрацювання проекту Трудового кодексу України при Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Віктор Іванкевич закликав парламент ухвалити документ у нинішньому вигляді, також називаючи його найбільш компромісним. Серед переваг нового кодексу він виділив чіткі правила підбору кадрів, нові методи захисту прав претендентів та усунення їх дискримінації, врегулювання питань працевлаштування українців за кордоном та іноземців в Україні, порядок поновлення на роботі за рішенням суду, додаткові гарантії для працівників.

«Сьогодні дуже багато інсинуацій щодо нового Трудового кодексу. Я хочу вас запевнити, що жодної норми порівняно з чинним кодексом, які давали б право роботодавцеві нещадно експлуатувати працівника, у цьому документі немає. Тому ці звинувачення є безпідставними. Я сподіваюся, що цей документ буде ухвалено, і ми разом працюватимемо над його вдосконаленням», - наголосив він.

У свою чергу, голова Державної служби України з питань праці державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства Роман Чернега розвіяв побоювання, що проведення перевірок і введення високих штрафів за порушення трудового законодавства використовуватимуться як новий механізм тиску на бізнес, наповнення бюджету та корупційних схем.

«Минуло практично вже 5 місяців, і я хочу вам повідомити, що за цей період максимальний розмір штрафу у 320 тисяч, якого всі боялися, накладено в 10 випадках з тих тисяч перевірок, які ми на сьогодні вже провели», - сказав він.

Що стосується штрафу в розмірі 96 тисяч за наявність не оформлених у штат працівників, то Чернега наголосив, що цей штраф себе виправдав як інструмент превентивного характеру, оскільки, побоюючись його застосування, роботодавці більш активно почали оформлювати «тіньових» працівників у штат.

«За повідомленнями, які надходять на Державну фіскальну службу щодо оформлених працівників, за цей період, мабуть, на третину порівняно з попереднім періодом зросла кількість легальних працівників. Ми отримали дуже серйозну динаміку, і в першому кварталі Пенсійний фонд отримав до плану плюс 7,5 млрд грн», - додав він, відзначаючи, що легальний бізнес, який офіційно працевлаштовує працівників, підтримує таку практику.

Кандидат юридичних наук, проектний менеджер «Реформи ринку праці» Офісу реформ Кабінету міністрів України Ольга Макогон, у свою чергу, зазначила, що передбачений новим кодексом письмовий трудовий договір захищає інтереси як працівника, так і роботодавця, оскільки сторони отримують можливість легально врегулювати трудові відносини, що підвищить рівень трудової культури.

«Також Трудовий кодекс вперше легалізує таке поняття, як дистанційна робота. Роботодавець може дозволити працівникові з використанням комунікаційних технологій працювати з дому, кафе, з будь-якої точки світу, де працівник перебуває. Тобто, якість, результат роботи виходить на перший план. Також легалізується поняття надомної роботи», - сказала вона.

Серед корисних новацій кодексу Макогон також виділила регулювання питань правонаступності в трудових відносинах при зміні власника підприємства, укладення термінових трудових договорів, піврічний випробувальний термін для керівників підприємств і врегулювання питання припинення трудових відносин під час випробувального терміну, зокрема, зобов'язання роботодавця попередити працівника про звільнення в цей період за 3 дні.

Голова Всеукраїнської асоціації кадровиків України, головний редактор журналу «Довідник кадровика», газети «Кадри і зарплата» Ольга Харечко роз'яснила передбачену новим кодексом норму припинення дії трудового договору.

«Це тимчасове звільнення працівника від роботи на певний період, при якому дія трудового договору не припиняється, і за працівником при цьому зберігається заробітна плата повністю або частково, або сплачується передбачена законодавством компенсація», - сказала вона, зазначивши, що цей механізм можна використовувати при виконанні працівником громадських обов'язків, пошуку нової роботи, за згодою роботодавця, отримання працівником попередження у зв'язку з невідповідністю займаній посаді або за станом здоров'я, нез'явленні працівника більш як два місяці без пояснення причин, страйку працівника, проведення навчання. «Ця норма розставляє всі крапки на «і» між роботодавцем і працівником. Трудові відносини стають більш прозорими і зрозумілими для обох сторін», - резюмувала Харечко.

Присутній на круглому столі представник юридичного департаменту Мінсоцполітики Микита Суєтін у свою чергу зазначив, що на сьогодні в проекті Трудового кодексу імплементовано всі вісім директив ЄС, включаючи положення, що забороняють дискримінацію працівників, які зобов'язують інформувати про умови праці та про вакансії, про роботу на певний строк, неповну зайнятість, колективне звільнення, захист прав працівників при зміні власника компанії, узгодження нормативних актів роботодавця, відпустку не менш як 28 днів, виплату вихідної допомоги залежно від стажу роботи у роботодавця.

«Цей проект Трудового кодексу був направлений в Міжнародну організацію праці. Вони дали 59 рекомендацій. Усі 59 рекомендацій, по суті, враховано. Можна сказати, що Трудовий кодекс цілком відповідає нормам права Європейського Союзу», - наголосив він.

Також Суєтін зазначив, що в новому кодексі залишається трудова книжка, але водночас передбачено зобов'язання поступового формування реєстру застрахованих осіб, аби в перспективі близько 5 років все ж відмовитися від використання трудової книжки.

Як повідомляв УНІАН, Верховна Рада 5 листопада 2015 року ухвалила в першому читанні проект Трудового кодексу, який об'єднує численні поправки до чинного кодексу й адаптує трудове законодавство України до міжнародних норм.

Ініціаторами цього законопроекту стали прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, перший віце-прем'єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів, народний депутат від партії «Народний фронт» Людмила Денисова, а також народний депутат від партії «Опозиційний блок» Михайло Папієв.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter