Пілотний проект із рекультивації земель дозволить за 5 років відновити пошкоджені нелегальним видобутком бурштину землі лісового фонду – голови ОДА (відео)

15:51, 15 лютого 2017
Останні події
426 0

Київ. 15 лютого. УНІАН. Затверджений постановою Кабінету міністрів України пілотний проект із рекультивації земель лісогосподарського призначення у Волинській, Рівненській та Житомирській областях дозволить впродовж 5 років відновити пошкоджені нелегальним видобутком бурштину землі лісового фонду, а також сприятиме соціально-економічному розвитку цих регіонів.

Таку думку на прес-конференції в УНІАН озвучили голова Волинської обласної державної адміністрації Володимир Гунчик, голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко, голова Житомирської ОДА Ігор Гундич.

«Постанова Кабміну дійсно дуже важлива. Насамперед, вона частково дає відповідь на питання легалізації самого видобутку бурштину. По-друге, постанова передбачає створення нових робочих місць на цих територіях, а місцеві громади одержать додаткові відрахування до їх бюджетів. І, напевно, основне - це вирішення екологічного питання – рекультивації ушкоджених земель лісового фонду», - сказав голова Рівненської ОДА Муляренко.

Він зазначив, що сам процес рекультивації вельми дорогий, і ця постанова дає відповідь, хто буде проводити рекультивацію постраждалих ділянок і за які кошти.

Передбачається, що виконавцями пілотного проекту будуть спеціалізовані державні підприємства, а саме «Бурштин України» та «Укрбурштин». Під контролем держави на пошкоджених ділянках лісу буде здійснено видобуток решток бурштину, після чого буде проведено комплекс робіт із рекультивації цих ділянок лісу. Планується, що істотна частка коштів від видобутку бурштину залишиться в регіонах, у розпорядженні місцевих рад, а підряди на розвідку, видобуток, переробку бурштину одержать місцеві громади і компанії, зареєстровані на цих територіях.

Голова Житомирської ОДА Гундич зазначив, що рекультивація земель може розпочатися наприкінці 2017 - початку 2018 року. «Строк дії постанови - 2016-2021 роки, тобто 5 років для реалізації цього пілотного проекту. Цього року всі підготовчі процеси пройдуть, далі ми подивимося. Я думаю, що наприкінці цього - на початку наступного року ми почнемо рекультивувати землю. Затягувати немає сенсу, всі гілки влади розуміють цю проблему», - сказав він.

Голова Волинської ОДА Гунчик зазначив, що ухвалення Кабміном постанови про рекультивацію лісів трьох областей є першим серйозним кроком державної політики щодо врегулювання бурштинового питання.

«Я не ділив би сьогодні видобуток бурштину та рекультивацію, бо це два взаємопов'язані питання, - сказав губернатор. – Відсутність чіткої державницької політики призвела до того, що десятки тисяч гектарів сьогодні перестали існувати і перетворилися на «марсіанські» поля».

При цьому він висловив сподівання, що наступним кроком стане розгляд у парламенті законопроекту про легалізацію видобутку бурштину. «Постанова Кабінету міністрів – добре, але закон України краще», - сказав Гунчик.

Як повідомлялося, Кабмін 30 листопада 2016 року затвердив пілотний проект рекультивації земель лісогосподарського призначення у Волинській, Рівненській та Житомирській областях. За даними Мінекології, внаслідок видобутку бурштину в Україні було пошкоджено 2,6 тис. га земель в цих областях, які необхідно рекультивувати.

Довідка УНІАН. Україна посідає друге місце в світі за запасами бурштину (орієнтовно 15 тис. тонн), при цьому відрізняється найвищим у світі відсотком бурштину ювелірної якості в покладах. За інформацією Держгеонадр, територія з запасами бурштину займає 380 тис. гектарів, при цьому легальний видобуток становить лише 3-5 тонн на рік, тоді як обсяги нелегальної діяльності оцінюються в тисячі тонн, починаючи з 2009 року.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter