Зоозахисники готують зміни до законодавства щодо посилення та невідворотності покарання за вбивство і жорстоке поводження з тваринами

16:52, 14 грудня 2016
Останні події
44

Київ. 14 грудня. УНІАН. Зоозахисники заявляють про необхідність внесення змін до Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення щодо посилення та невідворотності покарання за вбивства та жорстоке поводження з домашніми і дикими тваринами.

Про це директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко та президент Асоціації зоозахисних організацій України Ася Серпінська заявили на прес-конференції в УНІАН.

За словами Борейка, йдеться про підготовку нових редакцій статей 89 КУпАП та 299 Кримінального кодексу. Підготовлені зміни до цих статей планується презентувати громадськості у січні, після чого добиватися ухвалення їх Верховною Радою.

Борейко зазначив, що чинне законодавство щодо покарання треба посилити і в частині штрафів, і в частині позбавлення волі за вбивство та знущання над тваринами, запозичивши досвід європейських країн у цьому питанні.

Крім того, він вказав на недоліки у зазначених статтях кодексів, через які шкуродери, догхантери взагалі можуть уникати покарання.

«Метою нашої спільної роботи є законопроект, в якому будуть перероблені стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення і стаття 299 Кримінального кодексу України. Ці обидві статті відповідають за жорстоке поводження з тваринами, але вони не працюють. Треба внести зміни у ці застарілі, ще радянські кодекси, щоб кожен, хто підніме палку, ніж чи рушницю на тварину, чи буде її мучити отрутою, розумів, що буде сидіти у тюрмі. На цей час, на жаль, такого нема… Ніби і закон у нас є зараз (прийнятий у 2006 році закон «Про захист тварин від жорстокого поводження» – УНІАН), але користі від нього нема», - сказав Борейко.

Директор еколого-культурного центру навів приклад, що за рік в Україні за статтями 89 КУпАП та 299 ККУ до покарання притягується у середньому 15 осіб.

«Для порівняння, у маленькій Молдові, яка має 3,5 млн населення, що в 13 разів менше, ніж в Україні (42 млн осіб), щорічно карається більше 200 осіб. У Сполучених Шатах Америки за рік карається близько 1,3 тис. -1,4 тис. чоловік по цим самим статтям, а населення там 323,7 млн. Тобто у 8 разів більше населення, ніж в Україні, а кількість покараних людей у 78 разів більше, ніж в Україні. Це говорить про те, що наші статті не працюють», - наголосив Борейко.

Посилаючись на дані експертів, він додав, що в Україні на кожен випадок покарання за жорстоке поводження з твариною припадає мінімум 1 тис. випадків непокараних.

«В середньому по кримінальній статті у рік у нас засуджується в середньому 11 осіб. Але порушують десь 49 справ. Тобто практично до кінця доходить кожна 5-та справа», - заявив Борейко.

Він також звернув увагу на розміри штрафів, що передбачені статтями кодексів в Україні. За його словами, йдеться про 500-850 грн. За інформацією Борейка, якщо взяти для прикладу 15 покараних за рік осіб, то з них: 4 засудженні за адмінкодексом, 11 – за Кримінальним кодексом.

«З цих 11 осіб 46% в середньому оштрафовані, 18% - амністовані і тільки 28% сідають. Ті хто оштрафовані, то сплатили по мінімуму – 500-850 грн. Для порівняння: у Франції штраф за жорстоке поводження з тваринами – 15 тис. - 30 тис. євро, в Австрії – 7,5 тис. - 15 тис. євро», - зазначив зоозахисник.

На його переконання, в Україні шкуродери впевнені, що їх не буде притягнуто до відповідальності.

«Порушник знає, що не буде покараний. Безкарність, у свою чергу, породжує жорстокість та інші порушення. А коли у Франції чи Австрії – 15 тис. євро штраф плюс 5 років в’язниці, то, звичайно, там люди будуть поважати і зоозахисників, і права тварин», - резюмував Борейко.

Він повідомив, що у зв’язку з цим Асоціація зоозахисних організацій та Київський еколого-культурний центр спільно з юристами розробляють новий законопроект щодо посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами.

«Ми сподіваємося, що на початку 2017 року він буде готовий, обговорений, підписаний депутатами – у нас є практика роботи з депутатами, і поданий до Верховної Ради. І будемо його лобіювати», - додав Борейко.

Своєю чергою Серпінська наголосила, що останніми роками в Україні спостерігається тенденція до збільшення фактів вбивства та знущання над тваринами.

«За спостереженнями зоозахисників, жорстокість посилюється. І вона підживлюється та базується на тому, що відсутнє покарання. І, більше того, є намагання її публічної легалізації: жорстокість показують на телеканалах, можна побачити в Інтернеті, в нічних клубах та ресторанах... Населенню навіюють, що це нормально», - додала вона.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter