Професійні організатори торгів закликають регуляторів фінансового ринку не обмежувати їх доступ до продажу активів неплатоспроможних банків

18:31, 22 червня 2016
Останні події
115

Київ. 22 червня. УНІАН. Професійні учасники ринку організації торгів стурбовані спробами регуляторів фінансового ринку обмежити їх доступ до продажу активів неплатоспроможних банків на користь обмеженого кола компаній, і вирішили об'єднатися в одне інформаційне поле для торгів.

Про це повідомили керівники низки товарних бірж та їх профоб'єднань на прес-конференції в УНІАН.

Зокрема, як зазначив директор порталу UBIZ.ua Дмитро Бойко, ефективно виконувати свою роботу може лише професіонал, при цьому події, що відбуваються на ринку, говорять про відсутність перспектив конструктивного діалогу з Фондом гарантування вкладів фізосіб з питання єдиних правил акредитації торгових майданчиків для реалізації активів неплатоспроможних банків.

«Ми зібрали активних учасників, для яких це є бізнесом. Ми всі об'єдналися навколо Асоціації торгових майданчиків і прийняли рішення затвердити єдині правила, які ми до п'ятниці надамо фонду. Зараз розглядається питання щодо використання певного програмного коду, який би захистив права всіх учасників. Ми готові працювати з фондом», – сказав він.

За словами Бойка, всі охочі професійні учасники ринку можуть приєднатися до асоціації та підключитися до загальної системи, аби на рівних умовах отримувати інформацію про об'єкти продажу і здійснювати їх продаж.

Він також повідомив, що на даний час завершується розробка внутрішніх регламентів взаємодії між організаторами торгів і створюється колегіальний орган для нагляду за виконанням цих регламентів. У разі порушень організатор торгів буде відсторонений від системи, завдяки чому на цьому ринку залишаться тільки чесні і прогресивні компанії, зацікавлені в чистих і відкритих продажах.

«Ми готували цей продукт для Фонду гарантування вкладів, але фонд вирішив, що це неробоча модель. Але це єдиний спосіб уникнути всіх звинувачень і питань. І ринок прийняв рішення реалізувати цю модель у себе. У даному випадку не потрібно ніяких змін до законодавство, не потрібна якась нормативно-правова база», – пояснив Бойко.

У свою чергу, директор асоціації «Біржові та електронні майданчики» Олег Падалка наголосив, що діяльність має здійснюватися прозоро, і для вибору правильних та ефективних критеріїв відбору організаторів торгів не потрібно проводити індивідуальні закриті зустрічі з біржами.

«Потрібно це робити публічно, із залучення ЗМІ та всіх бірж. Цей механізм вже випробуваний в Україні, так формувалася система Prozorro (електронна система держзакупівель – УНІАН) – публічно, а не за зачиненими дверима. Так проводився відбір бірж для реалізації сировини «Укргазвидобування». Прозорість цього процесу формує імідж усього ринку», – сказав він.

Як пояснив Падалка, у зазначених випадках проводилися відкриті засідання робочих груп та обговорення з провідними учасниками ринку, і аналогічний механізм доцільно використовувати для відбору організаторів торгів майном неплатоспроможних банків.

«Ми не проти держпідприємства СЄТАМ, не проти американських торгових майданчиків і будь-яких інших. Ми за те, щоб у всіх учасників ринку, незалежно від країни та форми власності, були єдині і прозорі конкурентні правила, тому що конкурентний ринок приведе до ефективної реалізації активів», – додав він.

Присутня на прес-конференції директор департаменту консолідованої продажу та управління активами Фонду гарантування вкладів фізосіб Юлія Берещенко повідомила, що фонд у квітні вже проводив зустріч із залученням усіх учасників ринку, на якій попросив надати свої критерії відбору компаній для організації торгів майном неплатоспроможних банків. «Якщо ви надішлете ці критерії у цю п'ятницю, через півтора місяця, ми, природно, їх подивимося», – сказала вона, попросивши надати пропозиції у письмовому вигляді.

Звинувачення учасників ринку в спробах спільно з Національним банком України обмежити кількість акредитованих організаторів торгів майном неплатоспроможних банків до трьох, два з яких будуть представлені американськими торговими майданчиками, Берещенко назвала спекуляціями.

«З точки зору фонду, чим більше висококваліфікованих організаторів торгів, які можуть справедливо і прозоро провести торги з нашою кількістю активів, тим краще. Однак кількість посередників, з якими працює фонд, має бути розумною. Не може кількість посередників наближатися до кількості неплатоспроможних банків, які опинилися у фонді», – пояснила вона.

Що стосується виходу на ринок двох американських торговельних майданчиків, на яких, імовірно, будуть реалізовуватися активи неплатоспроможних банків, що знаходяться у заставі за кредитами рефінансування НБУ, Берещенко пояснила, що в даному випадку, згідно з чинним законодавством, Нацбанк як заставодержатель має право диктувати стартову ціну та умови продажу. «Якщо Нацбанк як заставодержатель не вірить, що процес, організований через якісь біржі, може бути прозорим і справедливим, це їх рішення», – підкреслила вона.

Як повідомляв УНІАН, у процесі очищення банківської системи Національний банк України за 2014 і 2015 роки визнав неплатоспроможними 63 банки, які передані в управління Фонду гарантування вкладів.

З початку цього року НБУ вирішив вивести з ринку ще 13 фінустанов з урахуванням спільного з Міністерством фінансів рішення про виведення з ринку державного санаційного «Родовід Банку».

Фонд гарантування розраховує 2016 року виручити від продажу активів неплатоспроможних банків 15 млрд грн.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter