Більшість держзакупівель у секторі оборони і безпеки України проводиться за непрозорими процедурами і з високим рівнем корупційних ризиків - дослідження

15:31, 27 квітня 2016
Останні події
52 0

Київ. 27 квітня. УНІАН. Більшість держзакупівель, які проводяться силовими відомствами України, проходять за непрозорими процедурами і з високим рівнем корупційних ризиків.

Про це на прес-конференції в УНІАН повідомила голова "Центру військово-політичних досліджень" Анна Тимчук, презентуючи дослідження центру "Державні закупівлі в секторі оборони та безпеки: основні проблеми і рекомендації".

У процесі проведення досліджень були оброблені дані про централізовані закупівлі Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Нацгвардії, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби.

"Головне, що ми хочемо сказати - в 2015 році силовими відомствами проводилися закупівлі здебільшого за непрозорими процедурами регулювання конкурсних торгів, процедурами, обтяженими високими корупційними ризиками", - повідомила Тимчук.

Зокрема, за даними дослідження, в 2015 році за переговорною процедурою було закуплено товарів, послуг і робіт на суму 14,177 млрд грн, що становить майже 90% від усіх закупівель. У той же час, за процедурою відкритих торгів" закупівлі становили всього 1,507 млрд грн, або 9,6% від загального обсягу закупівель. Ще на 95 млн грн, або 0,6% тендерів, було проведено за процедурою "запит цінових пропозицій".

За словами Тимчук, саме проведення тендеру "за переговорною процедурою" є найбільш непрозорою і, по суті, є процедурою закупівлі "в одного учасника", в якій постачальник має законні механізми регулювати ціну на товари або послуги.

"Що передбачає ця процедура - замовник торгів отримує законні підстави на свій розсуд встановлювати технічні параметри закупівлі, які можуть бути визначальними при виборі постачальника, здійснювати додаткові закупівлі у того самого постачальника з метою уніфікації та стандартизації предмета закупівлі. За таких умов замовник дістає можливість лобіювати конкретного постачальника, а постачальник дістає можливість реалізовувати свої товари за ціною, яка не могла бути використана в конкурентній боротьбі", - сказала Тимчук.

Крім того, організатори дослідження зазначили, що збільшення оборонного бюджету країни і прогалини в законодавстві створили сприятливий грунт для збагачення корумпованих чиновників та підвищили рівень корумпованості в держзакупівлях.

"Обробивши величезну кількість тендерів, я можу сміливо сказати, що на держзакупівлі з використанням "переговорної процедури" було вкрадено дуже багато грошей, - резюмувала Тимчук. - Це прогалини в законодавстві, велике фінансування та менталітет".

Організатори дослідження повідомили, що звернуться до РНБО з вимогою проведення реформ у системі закупівель товарів і послуг на потреби оборони, а також законодавчих змін для формування прозорого порядку здійснення закупівель за переговорною процедурую через електронну системц закупівель.

Як повідомляв УНІАН, згідно з бюджетом України на 2016 рік, фінансування оборонного сектору країни становить понад 110 млрд грн. Зокрема, бюджети Міноборони і МВС було збільшено на 21% - до 55,6 млрд грн і 40,8 млрд грн відповідно.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter