Складна макроекономічна ситуація в Україні призвела до "заморожування" великих проектів торговельної нерухомості в столиці – експерт

15:46, 08 липня 2015
Останні події
136 0

Київ. 8 липня. УНІАН. Складна макроекономічна ситуація в Україні поряд зі значним падінням товарообігу рітейлерів призвела до «заморожування» великих проектів торговельної нерухомості в столиці.

Про це повідомив на прес-конференції в УНІАН керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії «Українська торгова гільдія» (UTG) Віктор Оборський.

За його словами, наслідком девальвації гривні, падіння доходів населення, а також зниження товарообігу рітейлерів стало значне зниження ділової активності в сегменті торговельної нерухомості.

«Зокрема, через ситуацію в країні анонсували перенесення термінів введення в експлуатацію найбільших торговельних об'єктів: ТРЦ Respublika, Lavina Mall, Blockbuster Mall, Podol Mall, Retroville та інші. Але, незважаючи на складну економічну ситуацію, у першому півріччі на українському рітейл-ринку відкрилися чотири нових бренди, а також повернулися оператори, які пішли наприкінці 2014 року», - зазначив Оборський.

За даними експерта, незважаючи на зниження макроекономічних показників і значне падіння товарообігу, у першому півріччі цього року загальна пропозиція столичної торговельної нерухомості збільшилася на 2% і становить 1,1 млн кв. м.

«Зростання пропозиції в першому півріччі становило 2%, на даний час кількість якісних торговельних площ у Києві становить 1,1 млн кв. м. Нова пропозиція становить 20,7 тис. кв. м», - сказав Оборський.

Він також повідомив, що у першому півріччі у столиці були офіційно введено в експлуатацію два об'єкту: ТЦ «ДОМА центр» загальною площею 7 тис. кв. м і ТЦ «Новус» на Позняках з 5,5 тис. кв. м торговельних приміщень. Крім того, до кінця року очікується введення в експлуатацію торгово-розважального комплексу окружного типу «New Way» загальною площею 16,2 тис. кв. м і торговельного центру по вул. Мурманській на 7 тис. кв. м.

Щодо кількісних показників ринку торговельної нерухомості, то, за словами експерта, 2015 рік не буде плідним у плані нових ринкових пропозицій, оскільки девелопери за нинішніх умов не поспішають вводити великі торговельні центри.

Оборський також уточнив, що за підсумками першого півріччя середня орендна ставка в торговельних центрах Києва на приміщення загальною площею 100-200 кв. м становить 30 дол./кв. м, що на 35% нижче за відповідний показник минулого року. При цьому мінімальна орендна ставка в звітному періоді знизилася на 20% - до 20 дол./кв. м на місяць, а максимальна – на 37,5%, до 50 дол./кв. м на місяць.

За словами експерта, сьогодні серед орендарів популярна практика «індивідуальної домовленості», яка полягає в прив'язці до долара, компенсації вартості ремонту тощо. Крім того, з метою утримання позицій на ринку рітейлери скорочують плани розвитку і намагаються оптимізувати бізнес шляхом закриття магазинів і малоприбуткових торговельних центрів, концентруючись на роботі в успішних ТРЦ. Саме цей фактор ще в 2014 році сприяв збільшенню рівня вакантності на ринку торговельної нерухомості до 7,5%.

У цілому, за словами Оборського, у вигляді поступового поліпшення споживчих настроїв, наявності хороших перспективних майданчиків і мінімальних орендних ставок зберігаються сприятливі умови для купівлі нових франшиз, а також з'являються перспективи для розвитку роздрібних мереж.

«На ринку відзначається позитивна тенденція, коли деякі роздрібні мережі, в тому числі й українські виробники, використовують кризу для активного розвитку», - зазначив експерт.

Довідка УНІАН. Консалтингова компанія UTG створена в 2001 році, спеціалізується на комплексному супроводі девелоперських проектів. За час роботи на ринку за участю компанії відкрито понад 100 торговельних центрів.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter