Правозахисники закликають змінити новий порядок перетину лінії розмежування на Донбасі в частині системи дозволів та правил проходження КПВВ дітьми

16:05, 11 листопада 2019
Останні події
240 0

За словами радника секретаря РНБО Сергія Сивохо, вирішення всіх питань, пов’язаних із перетином лінії розмежування, має відповідати загальній державній політиці забезпечення збереження зв’язків із жителями окупованих територій.

Київ. 11 листопада. УНІАН. Правозахисники закликають переглянути новий порядок перетину лінії розмежування на Донбасі в частині системи дозволів та правил проходження КПВВ дітьми до 16 років.

Про це йшлося під час прес-конференції в УНІАН щодо проблемних питань нового порядку перетину лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей.

За словами правозахисниці, координатора адвокаційного спрямування благодійного фонду «Право на захист» Дарини Толкач, донедавна процес перетину КПВВ регулювався особливим порядком Служби безпеки України, який набув чинності у 2014 році та неодноразово піддавався критиці через дискримінаційні норми, необґрунтовані обмеження та відірваність від реальних потреб людей.

Толкач зазначила, що 17 липня 2019 року урядом була прийнята постанова №815, яка затвердила новий порядок перетину лінії розмежування з окупованими територіями Донбасу. Він мав набути чинності 29 жовтня. Утім через суспільний резонанс, який викликали деякі норми постанови, початок дії нового порядку був відтермінований до 29 листопада 2019 року.

«Очікується, що протягом цього часу до постанови будуть внесені зміни, які дозволять покращити ситуацію з перетином КПВВ, а також сприятимуть зміцненню зв’язків з жителями тимчасово окупованих територій», - наголосила вона.

Як зазначає Толкач, указом президента від 7 жовтня 2019 року відповідним державним органам було поставлено завдання опрацювати питання спрощення переміщення осіб та товарів з тимчасово окупованими територіями та здійснити заходи для покращення ситуації на КПВВ.

За словами Толкач, одним з положень, яке наразі міститься у новому порядку, є необхідність отримання дозволу на перетин лінії розмежування. Проте, за словами виконавчого директора громадського холдингу «Група впливу» Тетяни Дурнєвої, дозвільний порядок перетину лінії зіткнення має бути переглянутий. Він був встановлений у 2015 році, коли дійсно безпекова ситуація цього вимагала, проте наразі ця система більше призводить до стимулювання корупції та збільшення тривалості проходження КПВВ.

«Наразі усі 5 КПВВ обладнані відповідними системами прикордонного контролю. Це означає, що особу можуть перевірити безпосередньо під час перетину нею КПВВ і не потрібно мати її дані заздалегідь. Натомість дозвільна система сприяє виникненню черг, має численні корупційні ризики. Крім того, в її роботі часто стаються збої, що призводить до колапсу КПВВ. Саме тому, на наш погляд, актуальним є перегляд підходу до організації перетину лінії розмежування та скасування дозвільної системи. Це також прибере штучні перешкоди для підтримки зв’язків, не впливаючи при цьому на рівень підходу», - наголосила вона.

Крім того, як відзначає експерт Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, однією з найвагоміших причин відтермінування початку дії нового порядку стало питання перетину лінії розмежування дітьми.

«Новий порядок передбачає, що єдиним документом для в’їзду та виїзду дітей у віці до 14 років з окупованих територій має бути закордонний паспорт. Це нововведення було вкрай негативно сприйнято жителями окупованих територій, тому що тепер для виїзду дитини сім’я мала оформити паспорт для виїзду закордон, який коштує майже 700 гривень. До того ж, у зв’язку з ажіотажем, подати документи для оформлення паспорту в Донецькій та Луганській областях практично неможливо», - наголосила Луньова.

«Ми пропонуємо повернути свідоцтво про народження у список документів, на підставі яких дитина може перетинати лінію розмежування. Це дозволить знизити соціальну напругу, при цьому не вплине на безпекову ситуацію. Така позиція знайшла підтримку всіх зацікавлених органів влади, тож, сподіваємося, що відповідні зміни будуть прийняті урядом», - додала вона.

Водночас, за словами радника міністра у справах ветеранів Артема Саліхова, позитивним нововведенням постанови №815 є зміна підходів до врегулювання питання перевезення через лінію зіткнення товарів та речей. Постанова передбачає перехід від переліку дозволених товарів до переліку таких, перевезення яких забороняється чи обмежується і який затверджується міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Проект відповідного наказу оприлюднений на офіційному сайті міністерства, до 12 листопада триває його громадське обговорення.

«Принцип, яким керувалась команда міністерства, працюючи над наказом та постановою – максимальне спрощення життя громадян України, які змушені проживати на тимчасово окупованій території та забезпечення їхніх конституційних прав», - зауважив Саліхов.

Своєю чергою, радник секретаря РНБО Сергій Сивохо вважає, що вирішення всіх питань, пов’язаних із перетином лінії розмежування, має відповідати загальній державній політиці забезпечення збереження зв’язків із жителями окупованих територій.

«Близько 40 тисяч наших громадян кожного дня проходять 9 кіл пекла на КПВВ. Необхідність отримання дозволу на проїзд, черги, ретельний огляд речей і відбирання тих, яких немає в списку дозволених – все це не тільки не сприяє збереженню зв’язків, а навпаки – віддаляє наших громадян. Нам давно вже час повернутися обличчям до цих людей», - підкреслив він.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter