Програма «теплі кредити» довела свою ефективність і буде продовжена наступного року - голова Держенергоефективності (фото, відео)

17:05, 03 жовтня 2019
Останні події
363 0

Київ. 3 жовтня. УНІАН. Програма «теплі кредити», що передбачає співфінансування державою енергомодернізації житла в Україні, довела свою ефективність, оскільки дозволяє економити від 10 до 25% енергоресурсів споживачів, тому буде продовжена й наступного року.

Про це на прес-конференції в УНІАН повідомив голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук.

«Хочу поділитися приємною новиною. Програма «теплі кредити» для ОСББ триває цього року й буде продовжена наступного року. Ще цієї осені сотні ОСББ зможуть звернутись до одного з трьох банків, це «Укргазбанк», «Ощадбанк» і «ПриватБанк», - сказав він.

Савчук зазначив, що фінансування програми на наступний рік залишиться таким самим, як і цього року, тобто 400 млн грн. Оцінка її ефективності, зокрема, використання бюджетних коштів програми, з точки зору економії енергоресурсів і підвищення комфорту житла проводиться вже третій рік. Цього року до оцінки програми приєднався німецький Фонд ім. Фрідріха Еберта.

«За нашим дослідженням, лише за цією програмою за 2014-2019 роки щорічна економія газу становить 330 млн кубометрів. Якщо взяти ОСББ, 1 грн витрат співфінансування з державного бюджету дає економію газу 0,35 кубічних метрів. Тому можна говорити про те, що ці кошти - 8 млрд грн, із урахуванням банківського кредитування, які могли піти на закупівлю газу, вугілля або навіть на імпорт електричної енергії, залишились в Україні», - зазначив він.

За інформацією керівника відомства, зросла не лише популярність програми, а й середній обсяг «теплого кредиту» для ОСББ майже в 4 рази. У 2015 році він був на рівні 85 тис., а в 2019 році зріс до 335 тис. грн, що означає, що ОСББ, спостерігаючи ефект від невеликої модернізації, проводять уже більш комплексні заходи з енергоефективності.

Присутній на прес-конференції директор Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі Марсель Рьотіг зазначив, що програма показала свою результативність і дає практичні результати з точки зору економії коштів одного домогосподарства, а також сприятливо впливає на навколишнє середовище.

«У рамках дослідження ми побачили скорочення споживання електроенергії близько 9%. Споживання послуг теплопостачання скоротилось на 20%, а скорочення споживання послуги газопостачання становило 10%. Програма «теплих кредитів» варта того, щоб її впроваджувати, оскільки вона дала можливість людям економити споживання різних видів енергії, а також посприяла підвищенню рівня комфорту в житлі українців», - зазначив Рьотіг.

Як зазначив член «Українського центру соціальних реформ» Володимир Саріогло, який займався розробкою методології дослідження результативності «теплих кредитів», оцінка ефективності програми, на відміну від низки інших державних програм, проводилась відразу.

«Результати оцінки показали, що програма «теплі кредити» дійсно покращує комфорт у будинках і сприяє скороченню обсягів споживання енергії та витрат на неї... На основі наших оцінок також можна сказати, що ми однозначно рекомендуємо її, й це не викликає питань, що її потрібно проводити щорічно», - зазначив експерт.

За інформацією голови чернігівського ОСББ «Доценка, 23» Катерини Макаренко, завдяки комплексу енергоефективних заходів, які провели мешканці будинку за програмою «теплі кредити», витрати на опалення зменшились майже на 50%: із 37 грн за кв. м до 9-18 грн за кв. м на місяць.

«Крім цього, вартість житла в нашому будинку зросла на 30%. Ріелтори стоять у черзі й пропонують продати квартиру в нашому будинку. Деякі квартири, які роками не могли продати, після того, як у нашому будинку було проведено утеплення фасаду та підвалу, замінено вікна й ІТП (індивідуальний тепловий пункт - УНІАН), квартири продали за два тижні», - сказала Макаренко.

Як повідомляв УНІАН, за час дії програми «теплі кредити» нею скористались 690 тисяч сімей, які залучили близько 8 млрд грн. із яких уряд компенсував 2,7 млрд грн.

Механізм фінансування «теплих кредитів» передбачає відшкодування 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) для громадян при заміні газових котлів, 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) на енергоефективне обладнання та матеріали для фізичних осіб, 40% тіла кредиту (але не більше 14 тис. грн у розрахунку на одну квартиру) на енергоефективне обладнання та матеріали для ОСББ і житлово-будівельних кооперативів. При цьому громадянам, які отримують субсидію, компенсується 70% суми кредиту.

У червні Кабінет міністрів України додатково виділив 380,6 млн грн на виконання програми «теплі кредити» для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

Фото з прес-конференції: https://photo.unian.ua/theme/89847-press-konferencii-v-unian-effektivnost-teplyh-kreditov-kompleksnaya-termomodernizaciya-osmd-pozvolyaet-umenshit-kommunalnye-platezhi-na-50-i-bolee.html

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter