Перевитрати на виробництво свинини в Україні щорічно становлять до 8 млрд грн. - Центр підвищення ефективності в тваринництві (фото, відео)

14:05, 15 травня 2019
Останні події
115 0

Перевитрати на вирощування свиней призводять до підвищення цін на свинину в роздрібній торгівлі, і, як результат, до зниження споживання українцями цього виду м'яса.

Київ. 15 травня. УНІАН. Висока собівартість живих товарних свиней призводить до перевитрат на виробництво свинини в Україні в розмірі до 8 млрд грн щорічно, і як результат, підвищення цін на цей вид м'яса в роздрібному продажі і зниження споживання свинини українцями удвічі менше фізіологічної норми.

Про це повідомив генеральний директор Центру підвищення ефективності в тваринництві Микола Бабенко на прес-конференції в УНІАН.

"За даними асоціації "Свинарі України", фактична собівартість живих товарних свиней становить 37-41 грн/кг. Ці дані підтверджують і наші розрахунки. На корми та препарати для вирощування свиней щорічно витрачається на 8 млрд грн більше, ніж потрібно", - сказав Бабенко.

Він підкреслив, що висока собівартість свинини призвела до підвищення цін у магазинах, і як результат, недоїдання українцями цього виду м'яса. Так, за словами експерта, українці споживають молока і м'яса в 2-3 рази менше фізіологічної норми.

Ще однією проблемою, за словами Бабенка, є нелегальний ринок м'яса, інфікованого небезпечним вірусним захворюванням - африканською чумою свиней (АЧС).

"Чи є в Україні нелегальний ринок інфікованої АЧС свинини? Так, є. І дуже великий. З 2012 року в Україні зареєстровано 477 випадків АЧС. У сусідніх країнах уже з першого року появи АЧС реєструють тисячі випадків на рік. Тому насправді випадків в Україна набагато більше, і велика їх частина офіційно не реєструється", - зазначив Бабенко.

Він додав, що поширення АЧС в Україні призводить до величезних збитків власників свиней, оскільки, хоча це захворювання і не несе небезпеки для людини, в разі реєстрації АЧС в господарстві всіх свиней на фермі знищують а власнику виплачують компенсацію за ринковою ціною на живу вагу. При цьому, за словами експерта, за сім років зареєстровані втрати свинокомплексів від знищення свиней становили понад 150 млн грн, з яких було компенсовано менше 1%.

"У разі підозри на АЧС власник може ухвалити рішення - розпродати швидко все поголів'я, яке потенційно заражене вірусом АЧС - великих свиней на забій, малих на вирощування на менші ферми і у приватному сектору. Для галузі це означає ще більшого поширення АЧС", - підкреслив Бабенко.

Ще однією причиною зростання собівартості продукції і, як результат, перевитрат, за словами Бабенка, є несумлінність і зловживання з боку постачальників ветпрепаратів та кормів.

"Асоціації забрали собі поставки ветпрепаратів, кормових добавок і послуг через афілійовані приватні компанії. Як наслідок, перевитрати на кормах становлять 30-50%, на ветпрепарати - до п'яти разів", - підкреслив Бабенко.

Водночас, він додав, що значно знизити собівартість виробництва свинини можна, використовуючи спеціальні системи контролю та обліку. Серед них - розроблена Центром підвищення ефективності в тваринництві програма "ПігЦентр", яка дає можливість дізнатися собівартість вирощеної партії свиней одразу після продажу її на м'ясокомбінат.

"Продаючи партію свиней на м'ясокомбінат, свинарі, як правило, не знають її собівартості. У лютому, після закінчення року, коли будуть підраховані всі витрати і всі доходи, може виявитися, що вирощування свиней в минулому році було збитковим", - зазначив Бабенко.

Він наголосив, що контроль витрат на виробництві протягом усього року і інші заходи щодо зниження собівартості свинини дозволять залишити ціни на свинину на рівні існуючих або навіть значно їх знизити. Таким чином, підсумував Бабенко, виробники свинини почнуть заробляти не за рахунок зростання цін на свою продукцію, а за рахунок низької собівартості, як це відбувається в країнах Європейського Союзу, а також у США.

Довідка. За даними Асоціації постачальників торговельних мереж вартість м'ясної кошика за 2018 рік зросла на 11%, до 575 грн. Зокрема, свинина подорожчала на 6% - до 115 грн/кг.

Під час прес-конференції в УНІАН на тему: «Правда про вітчизняне свинарство і  ризики для бізнесу та економіки України» були розглянуті наступні питання: Чи є в Україні нелегальний ринок інфікованої  вірусом африканської чуми свинини (АЧС)? Чи є ймовірність через це поширення АЧС з України в країни Євросоюзу та із експортом свинних субродуктів  в країни Азії?  Чому за 7 років профільні асоціації не спромоглися захистити інтереси свинокомплексів і запустити механізм компенсацій, а натомість довели до того, що свинарі знищують один одного?  Чому профільні асоціації лобіюють мільярдні дотації кільком виробникам курятини? Чому в Україні і без вакцинації боротьба з пташиним грипом успішна, а з АЧС - ні? За даними Асоціації «Свинарі України» фактична собівартість живка свиней 37-41 грн/кг – це означає, що перевитрати свинарства в Україні складають 8 млрд грн в рік на корми і ветпрепарати. Чому у виробників курятини собівартість на 1/3 нижча ніж в ЄС, а у виробників свинини на 1/2 вища ніж в ЄС, якщо в свинарстві немає корупції, перевитрат, зловживань і фальсифікату? Чому в Україні споживання свинини на душу населення менше в 2 рази від фізіологічної потреби і менше в 3 рази ніж в Євросоюзі? Треба знижувати собівартість чи піднімати і далі ціну на свиней до рівня роздрібних цін на свинину 200 грн/кг? Чому профільні асоціації наполегливо не рекомендують свинарям купувати програму управління свинокомплексом ПігЦентр, яка дозволяє контролювати собівартість вирощування свиней в реальному часі?  

Фото з прес-конференції: https://photo.unian.net/ukr/themes/85833

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter