В Україні відбувся загальнонаціональний Тиждень пам’яті Героя України, космонавта Леоніда Каденюка (фото, відео)

15:24, 07 лютого 2019
Останні події
244 0

Київ. 7 лютого. УНІАН. На могилі першого українського космонавта, Героя України Леоніда Каденюка встановлять великий пам’ятник у вигляді ракети.

Про це повідомили під час  прес-конференції в УНІАН представники організацій-ініціаторів тижня пам’яті:  ГО «Рада  з  екологічної  безпеки», ГО УМАКО «Сузір’я», Державне космічне агенство України, підбиваючи підсумки загальнонаціонального Тижня пам'яті Каденюка.

“Завершився Тиждень пам'яті Леоніда Каденюка, який проходив з 28 січня по 3 лютого. Він визначний тим, що припадає і день народження Леоніда Костянтиновича, і день його смерті. Організацією таких заходів ми хочемо ще раз нагадати про першого космонавта нашої країни та про його визначну діяльність на благо нашої держави”, - зазначив радник голови Державного космічного агентства України Едуард Кузнєцов.

За його словами, заходи відбувалися у кількох містах України, в тому числі у Києві, а відкриття Тижня пам’яті розпочалося з презентації та вручення визначним вітчизняним вченим і співробітникам підприємств ракетно-космічної промисловості відзнаки “Зірка Леоніда Каденюка”, виготовленої за рахунок благодійних внесків.

“Він дуже багато зробив для того, щоб підняти авторитет нашої космічної галузі на високий рівень на міжнародній арені. Тому треба зробити так, щоб пам'ять Леоніда Костянтиновича була увіковічена”, - додав Кузнєцов.

За словами секретаря громадської організації “Рада з екологічної безпеки” Валерія Цибуха, першого українського космонавта дуже шанують його земляки, тому у вересні минулого року аеропорту "Чернівці" присвоїли ім'я Леоніда Каденюка, а також відкрили Музей космосу імені Каденюка.

“Наша робота не закінчується цим тижнем. Ми і надалі продовжуватимемо працю в різних регіонах України. Ми хочемо, щоб усі пам’ятали, який важливий внесок зробив Леонід Костянтинович у розвиток нашої держави”, - зазначив Цибух.

Своєю чергою голова правління громадської організації УМАКО “Сузір'я” Олег Петров зазначив, що завдяки Каденюку у космос вперше “полетіли” герб і прапор України та пролунав український гімн, крім того, космонавт у політ брав примірник “Кобзаря”, який наразі зберігається в музеї.

“На жаль, не всі сьогодні розуміють, що Каденюк - це важлива сторінка історії України. Окрім всіх своїх сфер діяльності, він був ще й народним депутатом, але жодного разу не брав хабара, хоча йому пропонували. Тому мені незрозуміло, чому ініціатива організації Тижня пам’яті космонавта належить громадським організаціям, а не державі”, - підкреслив Петров.

Як повідомив голова правління товариства “Знання” України Василь Кушерець, окрім внеску у космічну справу, Каденюк доклав багато зусиль для розвитку української науки та активно займався просвітництвом серед молоді.

“На могилі Леоніда Каденюка ми плануємо встановити великий пам’ятник у вигляді ракети, яка має два крила: шаттла і янгола. Монумент буде зроблено з граніту. Під ним ми посадимо тернові кущі, які під час цвітіння нагадуватимуть дим від ракети. Крім того, на пам’ятнику напишемо вірш Анатолія Матвійчука, присвячений першому космонавту України”, - повідомив народний художник України Анатолій Гайдамака.

Довідка УНІАН. Леонід Каденюк – льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший і єдиний астронавт незалежної України.

Він народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. З 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ на американському космічному кораблі багаторазового використання «Колумбія» місії STS-87 як спеціаліст з корисного навантаження.

Під час польоту Каденюка вперше в космосі побували тризуб, український прапор і пролунав гімн незалежної України.

Каденюк брав участь у розробці та випробуванні авіаційно-космічних систем, їх ескізному та макетному проектуванні, а також у льотних випробуваннях систем.

Літав більш ніж на 50 типах і модифікаціях літаків різного призначення, в основному – винищувачів, а також на американському тренувальному літаку Northrop T-38.

Каденюк помер на 68-му році життя від серцевого нападу 31 січня 2018 року. Він похований на Байковому цвинтарі у Києві.

Фото з прес-конференції:https://photo.unian.net/ukr/themes/84148

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter