Свобода, справедливість та безпека залишаються серед ціннісних пріоритетів українців – результати дослідження

15:22, 10 грудня 2018
Останні події
106 0

Київ. 10 грудня. УНІАН. Свобода (86% респондентів зазначили її як основну цінність), справедливість (70%) та безпека (67%) продовжують залишатися серед ціннісних пріоритетів українців.

Такі результати дослідження «Що українці знають та думають про права людини: оцінка змін (2016-2018)» у Міжнародний день прав людини представили під час прес-конференції в УНІАН.

«Високі показники свободи та справедливості в Україні пояснюють несприйняття українцями недемократичних форм управління та різних форм тиску з боку держави», - зауважив радник демократичного врядування програми розвитку ООН Маркус Бранд.

Як засвідчили результати опитування, коли респондентам запропонували визначитися з тим, що важливіше – достаток чи свобода, то практично половина з них (45%) висловили готовність терпіти матеріальні труднощі, але не поступатися своїми правами, тоді як майже чверть готові поступитися частиною своїх прав та свобод заради добробуту, а близько третини не змогли визначитися з цього приводу.

Крім того, сприйняття запропонованої дихотомії не є однаковим для всієї країни: найбільш виданні ідеалам свободи населення Донбасу, де 74% опитаних заради особистої свободи та гарантій дотримання всіх громадянських прав готові терпіти певні матеріальні труднощі (в інших регіонах таких від 36% до 48%).

Разом з тим така цінність як толерантність є важливою лише для чверті опитаних українців.

«Рівень готовності населення до обмеження прав вразливих груп продовжує залишатися доволі суттєвим, і змін за два останні роки тут практично не відбулося. Так, 66% опитаних вважають, що можна обмежувати права наркозалежних людей, 56% - виправдовують обмеження прав колишніх засуджених, 51% - готові до обмеження прав людей із непопулярними політичними поглядами», - сказала директор фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» Ірина Бекешкіна.

Також, за її словамии, високий рівень нетолерантності спостерігається стосовно до ромів та представників ЛГБТ-спільноти (по 47%).

Незмінною лишається пасивність українців щодо захисту своїх прав. З тих осіб, які стикалися з ситуаціями порушення своїх прав 55% сказали, що вони ніколи не намагалися ці права захищати.

Згідно з висновками досліджень, високим залишається рівень сприйняття самосуду – 38% опитаних вважають, що самосуд припустимий за певних обставин, а ще 12%, що самосуд на сьогодні є цілком виправданим та прийнятним. Лише половина населення наголошує на неприпустимості таких дій.

Загальнонаціональне опитування було проведено фондом «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» у співпраці з громадською організацією «Центр інформації про права людини» за підтримки Програми розвитку ООН в Україні з 11 по 24 липня 2018 року. Було опитано 1998 респондентів в усіх областях України та в Києві, окрім окупованих територій. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Перше базове дослідження про права людини в Україні було проведено у 2016 році. Для розуміння динаміки, змін та загальної ситуації у 2018 році була проведена друга хвиля дослідження.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter