Ухвалення закону про позасудове блокування сайтів призведе до обмеження свобод в інтернеті та монополізації ринку доступу до мережі - експерти (відео)

16:32, 25 червня 2018
Останні події
90 0

Київ. 25 червня. УНІАН. Ухвалення закону про позасудове блокування сайтів спричинить низку негативних наслідків, які суттєво вдарять по рівню свободи в інтернеті, а також стане підставою для монополізації ринку надання послуг із доступу до Всесвітньої мережі.

Про це на прес-конференції в УНІАН заявили представники інтернет-спільноти України, обговорюючи законопроект №6688 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення інформаційної безпеки України».

Як зазначив голова правління Інтернет асоціації України (ІнАУ) Олександр Федієнко, однією з головних норм законопроекту є блокування інтернет-ресурсів у досудовому порядку за рішенням слідчого судді.

«На наш погляд, цей законопроект повністю ігнорує досвід демократичних країн, у тому числі тих, які перебувають у стані війни, приміром, Ізраїлю. Ми не закликаємо до того, що взагалі не треба захищати наш інформаційний простір, але захист інформаційного простору має відбуватись у рамках досвіду інших держав і в першу чергу демократії вільного суспільства», - сказав він.

Окрім того, розробники законопроекту (народні депутати Іван Вінник, Дмитро Тимчук і Тетяна Чорновол) передбачили впровадження норми про закупівлю операторами за власний рахунок спеціального обладнання, що зрештою негативно позначиться на кожному користувачеві Всесвітньої мережі.

«У подальшому це призведе до подорожчання послуги надання доступу до мережі Інтернет, оскільки це шлях до монополізації. Не всі оператори зможуть закупити це обладнання», - зазначив Федієнко.

За його словами, в разі ухвалення законопроекту необхідно буде внести низку змін до вже існуючих нормативно-правових актів, з якими законодавча ініціатива депутатів не корелює.

Як додала присутня на прес-конференції голова ради асоціації «Телекомунікаційна палата України» Тетяна Попова, головним підсумком ухвалення законопроекту буде саме можливість блокувати на 48 годин будь-який інтернет-сервіс або інтернет-ресурс без рішення суду.

«Майже ніякого відношення ні до оперативного виявлення, реагування, попередження, запобігання, нейтралізації кіберзагроз, кібератак або кіберзлочинів він не має. Цей закон про тимчасове блокування й позасудове рішення про таке блокування», - сказала Попова.

При цьому, додала вона, зобов'язання інтернет-провайдерів блокувати ті чи інші ресурси, які фізично розташовані за межами України, практично неможливо виконати, про що свідчить ситуація із забороною російських соцмереж - від них відмовились або свідомі громадяни, або ті, хто не змогли обійти блокування.

«А ще вводиться нове покарання - 1% від доходу оператора-провайдера за невиконання цих приписів і 5% доходу за минулий рік за повторне порушення. Для багатьох це величезні гроші, тим більше що цей законопроект вимагає від операторів зробити те, що зробити в принципі неможливо, немає ефективного блокування», - сказала Попова.

Як вважає голова Національної асамблеї громадянського сектору України Іван Пєтухов, бажання швидше ухвалити подібний законопроект пов'язане з необхідністю зачистити інформаційний простір країни напередодні виборів.

«Цим проектом закону пропонується розширити таке поняття, як «технологічний тероризм». Сьогодні під технологічний тероризм підпадає будь-яка дискусія навколо тих чи інших злочинних дій представників влади. Якщо цей закон буде ухвалено, ми втратимо можливість в інтернеті їх обговорювати. По суті, цей закон запроваджує тоталітарний режим або починає запровадження режиму, який діє в Російській Федерації», - сказав він.

Як зазначили учасники прес-конференції, законопроект планується розглянути у Верховній Раді протягом поточної сесії.

Як повідомляв УНІАН, законопроект №6688 вносився до порядку денного сесії парламенту в липні 2017 року, але тоді депутатам не вистачило голосів для цього. 21 червня 2018 року законопроект №6688 було успішно внесено до порядку денного Верховної Ради для розгляду на поточній сесії.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter