Вони вважають, що Україна може вийти на товарооборот до 30 млрд євро на рік, але для цього необхідна прозора, зрозуміла державна політика в галузі.

Київ. 24 квітня. УНІАН. Громадські організації, що представляють деревообробну галузь України, звернулися до Президента України Петра Порошенка з проханням сприяти встановленню чітких правил реалізації деревини, а також не допустити скасування мораторію на її експорт.

Про це на прес-конференції в УНІАН повідомили керівники цих громадських організацій.

Як заявив голова Асоціації деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України Ігор Соболевський, на сьогодні лісопромисловий комплекс країни опинився у повному правовому вакуумі, оскільки 1 березня Окружний адміністративний суд визнав незаконним наказ №42 Державного агентства лісових ресурсів України.

«Сьогодні лісопромисловий комплекс опинився у повному правовому вакуумі. Єдиним документом, який регулював відносини у цій сфері, був наказ Держлісагентства від 19 лютого 2007 року. З ініціативи однієї волинської фірми через позов до суду цей документ було скасовано. На сьогодні відсутній будь-який документ, який би регламентував відносини в галузі», - сказав Соболевський.

За його словами, цей наказ держагентства регламентував організацію і проведення аукціонів з продажу необробленої деревини.

Соболевський зазначив, що згідно з положенням про роботу Держлісагентства, метою його діяльності є збереження лісів, а також забезпечення підприємств сировиною і забезпечення розвитку малих підприємств.

«Ми сьогодні, маючи 9,6 млн гектарів лісових площ, можемо вийти на товарооборот до 30 млрд євро на рік. Для цього є всі можливості. Але для цього необхідна прозора, зрозуміла державна політика в галузі лісопромислового комплексу », - наголосив він.

Голова Асоціації деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України повідомив, що на сьогодні розроблено низку законопроектів, положень, які були схвалені представниками асоціацій та були подані до Держлісагентства, але не були підтримані регулятором.

«У результаті, досі положення не прийняті. Держлісагентство видало документ, який перекреслює Конституцію України, Господарський кодекс, нівелює інститут малого підприємництва. Весь цей документ зводиться до того, що підприємець повинен брати торбу, їхати до Києва і доводити, що йому необхідна сировина», - сказав Соболевський, наголосивши, що цей регуляторний акт повертає галузь у минуле.

Він додав, що ті законопроекти, які приймаються у Верховній Раді, також ставлять під загрозу існування галузі. Як приклад очільник асоціації навів ухвалений депутатами у першому читанні законопроект про концесії.

«Ми вже бачили спроби передати ліси в концесію. Лісовики, лісопереробними виходили під обласні ради і заявляли свою позицію про те, що ми не можемо передати ліси в концесії - оскільки це багатство народу України, і передавати його в приватні руки не можна. Тоді відстояли, бо не було закону про концесії», - сказав Соболевський.

Серед законопроектів, які не сприятимуть розвитку галузі, він назвав також законопроект про заборону масової вирубки лісів у Карпатському регіоні.

«Правда, добре звучить закон? Цей закон можна назвати законом про ліквідацію вітчизняної лісозаготівлі. Він абсолютно невчасний і шкідливий, і смертельний для українського лісопромислового комплексу», - сказав Соболевський.

За його словами, на сьогодні в Карпатському регіоні понад 35 тис. гектарів смереки, що всихає, і її потрібно негайно вирубати, використовувати як сировину, і це місце негайно засадити.

«Ми намагаємося брати участь і у відновленні лісів, і у збереженні, але бачимо, що правова база не йде за нами», - сказав він.

Голова асоціації повідомив, що відсутність правової бази призводить до необгрунтованого зростання цін на деревину, і на сьогодні її вартість є економічно не обґрунтованою, при цьому ціни на лісозаготівлю не збільшуються.

«Ми ніколи так не побудуємо економіку, поставте такі ціни, які будуть економічно обґрунтовані. Деревообробні підприємства перейдуть від виготовлення дощок до виготовлення кінцевого продукту, збільшиться кількість робочих місць, товарооборот, відрахування до бюджету», - сказав Соболевський.

Присутній на прес-конференції голова Асоціації деревообробників і лісозаготівельників Львівської області Микола Когут заявив, що підтримує позицію Соболевського, і наголосив, що представники асоціацій хочуть знайти мирні шляхи розв’язання озвучених проблем.

Він повідомив, що Президент України Петро Порошенко, незважаючи на тиск, підписав закон про мораторій на продаж лісу, і за його ініціативою було проведено раду по всьому лісовому комплексу.

«І тепер ми звертаємося до Президента, щоб він нас почув і взяв під особистий контроль ситуацію, щоб не допустити напруги в галузі. Ми хочемо чесні правила на ринку деревини,  а не схеми і  не закулісні переговори», - підкреслив Микола Когут.

Підсумовуючи, голова Асоціації деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України Ігор Соболевський акцентував: "Брюссель планує позиватися до європейського арбітражу з метою оскарження українського Закону про мораторій на експорт  лісу- кругляка. Нам не потрібна Європа, яка не бачить в Україні рівноправного партнера, а розглядає нас як сировинний придаток та джерело дешевої робочої сили. Населення лісових районів достеменно орієнтується в суті процесів, що відбуваються, тому незалежно від рішень про поновлення експорту необробленої деревини, жоден вагон з лісом-кругляком завантажений не буде і мрії про дармовий український ліс нездійсненні".

У прес-конференції приняли участь: голова асоціації деревообробних та лісозаготівельних підприємств західної України, член громадської ради Державної агенції лісових ресурсів України Ігор Соболевський, голова Львівської Асоціації деревообробних та лісозаготівельних підприємств України, член громадської ради Державної агенції лісових ресурсів України Микола Когут,  голова Чернівецької асоціації деревообробників, член громадської ради Державної агенції лісових ресурсів України Дмитро Саїн,  голова правління Об'єднання КЛАСТЕР деревообробників Черкаської області Андрій Зубченко , заступник голови асоціації лісозаготівельників Івано-Франківської області Андрій Шелефонтюк, голова межгірської асоціації, заступник голови асоціації деревообробників  Закарпаття, член громадської ради Державної агенції лісових ресурсів України Андрій Попович, заступник голови Тернопільської асоціації деревообробників Микола Притолюк, голова Надвірнянської Асоціації деревообробників та лісозаготівельників,  член громадської ради Державної агенції лісових ресурсів України Олександр Гаврилюк, заступник голови асоціації деревообробних та лісозаготівельних підприємств Волині В’ячеслав Шворак, керівник громадської організації «Вектор права» Роман Верхоляк.

Фото з прес-конференції: https://photo.unian.net/ukr/themes/79348

Детальніше про ситуацію: https://www.facebook.com/groups/540473186122031/

Як повідомляв УНІАН, 9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила зміни до Закону «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» (щодо мораторію на експорт лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді). Даним документом упроваджується 10-річний мораторій на вивіз цієї продукції за межі митної території України.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram